tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Urok mordercy

 
Zdaniem psychologa

Niektórzy psychologowie twierdzą, że wybór partnera seksualnego jest zdeterminowany przez geny. Wolna wola, rozsądek i wychowanie nie mają wielkiego wpływu na to, kto budzi nasze pożądanie. Dlatego ludzka natura czasem zaskakuje nas swoimi żądaniami.
Amerykański seryjny morderca, Richard Ramirez, żywił się niemal wyłącznie słodyczami, nigdy nie mył zębów, tak że po pewnym czasie stały się zupełnie czarne i zgniły. Bardzo rzadko mył się, prawie w ogóle nie przebierał i nie strzygł. Był typowym psychopatą, całkowicie lekceważącym normy społeczne. Jego przestępcza działalność polegała na włamywaniu się do domów nocą i okradaniu ich. Niekiedy gwałcił i zabijał mieszkańców (bez względu na płeć i wiek), dom, przeważnie podpalał. Gdy mieszkańcy Los Angeles zorientowali się, że w mieście grasuje bestia, zaczęła się obława na wielką skalę. Media nazywały Ramireza „Nocnym łowcą”. W końcu został złapany. Udowodniono mu zamordowanie 13 osób i dokonanie 68 innych przestępstw. Dostał wyrok śmierci. I tu zaczyna się naprawdę dziwaczna historia.
W czasie oczekiwania na wykonanie wyroku Ramirez otrzymywał tysiące listów od wielbicielek, które deklarowały pragnienie wyjścia za niego za mąż. Władze więzienne twierdziły, że w każdym tygodniu odwiedzało go 8-10 kobiet, a jedna z nich ok. 150 razy! W końcu Ramirez ożenił się z jedną ze swoich adoratorek, Doreen Lioy. Była to młoda, zamożna kobieta, wydawca literatury dziecięcej. Jej iloraz inteligencji wynosił 152 (czyli dorównywał Mozartowi, którego inteligencję możemy oczywiście jedynie szacować).

Czy zło to afrodyzjak?
Powodzenie Ramireza u płci przeciwnej nie jest czymś wyjątkowym: seryjni mordercy (czyli tacy, którzy popełnili przynajmniej trzy morderstwa w różnych odstępach czasu) mają zwykle całe rzesze wielbicielek. Tak było z Tedem Boundym, skazanym na śmierć za zabicie 20 kobiet na tle seksualnym (on również ożenił się w więzieniu) i wieloma innymi seryjnymi mordercami. To niezwykłe zjawisko jest intrygujące, bo czy człowiek przy zdrowych zmysłach naprawdę pragnie związać się z mordercą, gwałcicielem, gangsterem i zbrodniarzem?

Dlaczego?
Psychologowie ewolucyjni są zdania, że preferencje w doborze partnera seksualnego są mocno zdeterminowane przez geny, ponieważ ukształtowane są w toku tysięcy lat doboru naturalnego. Mężczyźni nauczyli się zwracać uwagę na te cechy kobiety, które świadczyć mogą o płodności, dojrzałości płciowej i wierności, czyli niewinności (młodość, owalne biodra, wcięcie w talii, wydatne piersi, długie nogi, dziecięca twarz). Kobiety natomiast zainteresowane są mężczyznami, którzy zapewnią byt własnemu potomstwu, czyli posiadają zasoby lub cechy, pozwalające zdobyć zasoby. W związku z tym ewolucja sprawiła, że kobiety zwracają uwagę na mężczyzn, którzy są dominujący (i najlepiej opiekuńczy zarazem), zajmują wysokie miejsce w hierarchii społecznej (np. są sławni, zamożni lub piastują odpowiednie stanowiska), silni (agresywni, wytrwali, ambitni) itp.
Agresywność, dominacja i sława może stać się w związku z tym silnym wabikiem, nawet jeśli jest udziałem psychopaty. Oczywiście nie jest to jedyny sposób wyjaśnienia przyczyn powodzenia seryjnych morderców u kobiet: rolę odgrywać może pragnienie bycia „kobietą niezwykłą” lub „mesjanistyczną” chęć nawracania grzeszników albo też „fascynacja czystym złem”. Jednak przypadek Ramireza i Lioy jest świetnym przykładem tego, że nasz rozum może być niekiedy jedynie niewolnikiem na usługach pożądania.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (662) z dnia 19 Marca 2010r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »