tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Poświętne

 Uroczyście w Gapininie

 
W Gapininie odbyły się największe uroczystości od czasów powstania tamtejszej jednostki OSP. Zjechali goście różnego szczebla, nie zabrakło strażaków z sąsiednich jednostek OSP i przede wszystkim rzeszy lokalnej społeczności

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Gapininie działa od 55 lat. Z tej okazji w minionym tygodniu odbyły się uroczystości, które zdaniem wielu mieszkańców przejdą do historii zarówno straży, jak i całej miejscowości.
Początkiem jubileuszu była msza odprawiona w kaplicy, którą uświetnił występ orkiestry dętej „Bazylikon”. Po mszy poczty sztandarowe przemaszerowały pod dowództwem kpt. Andrzeja Urbańczyka na plac przed strażnicę OSP. Tam w otoczeniu gospodarzy i gości przeprowadzono raport dowódcy. Warto podkreślić, że wśród pocztów byli przedstawiciele wielu ościennych jednostek m.in. z Drzewicy, Opoczna, Inowłodza, Rzeczycy, a także macierzyste jednostki z Poświętnego i Brudzewic. Następnie Krzysztof Wlazło jako członek zarządu OSP w Gapininie i prezes GZ OSP w Poświętnem powitał zaproszonych gości.
Prezes Wlazło przybliżył wszystkim zebranym 55–letnią historię OSP w Gapininie, m.in. przypomniał nazwiska inicjatorów założenia, przeszło pół wieku temu, w tej nadpilickiej miejscowości strażnicy. Wśród inicjatorów powstania OSP w Gapininie byli: Jakub Lipski, Stanisław Wlazło i Jan Florczyk.
W dalszej części strażackiego święta gratulacje z okazji jubileuszu OSP i jednocześnie nadania sztandaru wygłosił wójt Mieczysław Stępień. Następnie druh Michał Franas zapowiedział uroczystość poświęcenia sztandaru, który ufundowała Rada Gminy Poświętne. Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz Jerzy Cedrowski oraz ks. Czesław Szymański. Poświęcono także figurę św. Floriana, której fundatorem i wykonawcą był pochodzący z Brudzewic Wiesław Łaski. Odczytano także akt nadania sztandaru. Sztandar z rąk wójta odebrał druh Krzysztof Wlazło i przekazał na ręce pocztu sztandarowego. Wszystko odbywało się zgodnie z ceremoniałem strażackim.
W tym uroczystym dla jednostki z Gapinina dniu odznaczono także zasłużonych strażaków. Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali druhowie: Krzysztof Wlazło i Tadeusz Dudziński. Srebrny medal przyznano ochotnikom: Tadeuszowi Głobińskiemu oraz Andrzejowi Kucharczykowi. Brązowe medale zawisły na piersiach druhów: Ryszarda Dudy i Krzysztofa Lipskiego.
Po oficjalnych przemówieniach i gratulacjach rozpoczął się piknik strażacki, który w znacznej mierze zorganizowali druhowie z jednostki w Gapininie przy pomocy wielu sponsorów. Wszystkim przygrywał zespół Bravo z Tomaszowa Maz. Trzeba przyznać, że Gapinin dawno nie gościł tak wielu zacnych osób, tym samym mieli rację mieszkańcy twierdząc, że główne uroczystości oraz festyn strażacki należy zaliczyć do wyjątkowo udanych.


koss   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (682) z dnia 6 Sierpnia 2010r.
W dziale Poświętne dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »