tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 Ulga dla krwiodawców

 

Honorowym dawcom krwi przysługuje specjalna ulga podatkowa. Mogą oni odliczyć od dochodu po 130 zł za litr oddanej krwi i osocza. Ulga nie może przekroczyć 6% dochodu podatnika. Jest adresowana do osób zarejestrowanych w stacjach krwiodawstwa.
Ulga przysługuje osobom, które w roku podatkowym oddały krew honorowo, czyli nieodpłatnie. Mogą z niej skorzystać osoby fizyczne rozliczające się na formularzu PIT?36 i PIT?37, a także osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, które w tym celu muszą w zeznaniu PIT?28 pomniejszyć swój przychód o wartość oddanej krwi. Do zeznania konieczne jest dołączenie do zeznania załącznika PIT?O.
Wszystkich podatników obowiązuje jednakowa stawka ekwiwalentu pieniężnego do celów podatkowych ? wynosi ona 130 zł za litr oddanej krwi i osocza. Tym samym wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi. Nie może ona jednak przekroczyć 6% dochodu podatnika. Jest to jednocześnie wspólny limit dla wszystkich przekazanych w danym roku darowizn.
Nie wystarczy samo oddanie krwi czy osocza. Od rozliczenia za rok 2011 nie ma obowiązku posiadania oświadczenia stacji krwiodawstwa o przyjęciu darowizny. Wystarczy jedno zaświadczenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (763) z dnia 24 Lutego 2012r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »