tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Udany Dzień Dawcy Szpiku

 
Opocznianie dowiedli, że los chorych na białaczkę nie jest im obojętny

Dla większości osób zmagających się z białaczką jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych od „genetycznego bliźniaka”. Niestety, w Polsce aż co drugi chorujący nie znajduje zgodnego genetycznie, niespokrewnionego dawcy. Dlatego im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla chorych.
Z tego też względu Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych – Polska wraz z lokalnymi organizatorami przeprowadza Dni Dawcy Szpiku. W ramach akcji zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.
W czwartek, 23 września Dzień Dawcy Szpiku odbył się w Opocznie. Wszyscy, którzy postanowili przyłączyć się do walki z białaczką, zostali zaproszeni do Centrum Zdrowia i Urody przy ulicy Partyzantów 16a. Placówka czekała na mieszkańców od godz. 11.00 do 17.00.
Jako potencjalny dawca szpiku zarejestrować mógł się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polegała na pobraniu 4 ml krwi w celu ustalenia zgodności tkankowej. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy może dojść do przeszczepu.
– Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem – ocenia Agnieszka Grochulska z „Centrum”. – Zarejestrowano 109 osób, a chętnych było jeszcze więcej, jednak nie wszyscy spełniali wymagane kryteria.
To naprawdę doskonały wynik jak na pierwszą inicjatywę tego typu w Opocznie. Inicjatywę, która – co podkreśla Agnieszka Grochulska – spełnia również niezwykle ważne cele edukacyjne. Miejmy więc nadzieję, że akcja zostanie w naszym mieście powtórzona i do walki z białaczką przyłączy się jeszcze więcej opocznian.
Dodajmy na zakończenie, że w ramach Dnia Dawcy Szpiku zorganizowano koncert rockowy w MDK. Młodzież bawiła się przy muzyce kilku zespołów i jednocześnie miała okazję zdobyć wiele cennych informacji na temat pomocy dla cierpiących na białaczkę.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 39 (690) z dnia 1 Października 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »