tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam mieszkanie 67 m2, tel. 603 063 ...
czytaj dalej »

Firma MATA-DACH Mateusz Łaski
oferuję ...
czytaj dalej »

Inżynier i Nauczyciel Matematyki chętnie udzieli ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 U nas wygrał Kaczyński

 
W wyborach prezydenckich przeprowadzonych w minioną niedzielę żaden z dziesięciu kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów. W związku z tym 4 lipca czeka nas druga tura wyborów, w której wybierzemy między Bronisławem Komorowskim a Jarosławem Kaczyńskim. W naszym powiecie kandydat PiS wygrał już w pierwszej turzeWyniki kandydatów w powiecie opoczyńskim


Zacznijmy od wyników krajowych. Według danych PKW na wybory poszło 54,94% osób uprawnionych do głosowania. Większość poparła Bronisława Komorowskiego, który uzyskał 41,54% głosów. Jednocześnie uzyskał on niespełna 5–procentową przewagę nad swoim głównym kandydatem, Jarosławem Kaczyńskim, którego poparło 36,46% wyborców. Dużą niespodzianką wyborów okazał się Grzegorz Napieralski – kandydat lewicy uzyskał 13,68% głosów. Poparcie dla pozostałych kandydatów nie przekroczyło 2,5%: Janusz Korwin–Mikke uzyskał 2,48% głosów, Waldemar Pawlak 1,75%, Andrzej Olechowski 1,44%, Andrzej Lepper 1,28%, Marek Jurek 1,06%, Bogusław Ziętek 0,18%, a Kornel Morawiecki 0,13% głosów.
Całkiem odmiennie przedstawiają się wyniki pierwszej tury wyborów w województwie łódzkim. Tu również żaden z kandydatów nie uzyskał 50% głosów, jednak najwięcej wyborców poparło Jarosława Kaczyńskiego – zdobył on w naszym województwie 39,75% głosów, uzyskując kilkuprocentową przewagę nad kandydatem PO. Bronisława Komorowskiego poparło 36,11% wyborców z łódzkiego. Na trzecim miejscu z wynikiem 15,49% znalazł się Grzegorz Napieralski. Pozostali kandydaci uzyskali poniżej 2,5% głosów. Frekwencja w naszym województwie wyniosła 55,73%.
A oto wyniki wyborów prezydenckich w powiecie opoczyńskim. Uprawnionych do głosowania było w całym powiecie 63.411 osób. Obwodowe komisje wyborcze wydały 35.528 kart do głosowania. Do urn trafiło 35.522 z nich, z czego 35.200 było ważnych. Frekwencja wyniosła 56,03%. Pierwsze miejsce w pierwszej turze wyborów zajął Jarosław Kaczyński, którego poparło 57,88% wyborców. W opoczyńskim druga tura wyborów byłaby więc niepotrzebna, bowiem kandydat PIS przekroczył wymagany próg 50% głosów. Ważny głos oddało na niego 20.375 osób. Warto również dodać, że uzyskał on miażdżącą – blisko 40–procentową przewagę nad kandydatem PO. Bronisław Komorowski zdobył w naszym powiecie zaledwie 18,54% poparcia (6.527 głosów). Niewiele mniej, bo 13,44% wyborców (4.527 osób) zagłosowało na Grzegorza Napieralskiego. Pozostali kandydaci uzyskali w naszym powiecie poniżej 4% głosów. Wśród nich są: Waldemar Pawlak, Andrzej Lepper, Janusz Korwin–Mikke i Marek Jurek. Szczegółowe wyniki poszczególnych kandydatów w naszym powiecie przedstawia tabela nr 1 (kolejność przedstawienia kandydatów zależy od ilości uzyskanych w powiecie głosów).
Kandydat PIS wygrał również we wszystkich gminach naszego powiatu. We wszystkich uzyskał także ponad 50% głosów. Największe, aż blisko 70–procentowe poparcie (69,99%) uzyskał w gminie Paradyż. Ponad 65% głosów zdobył również w gminach Mniszków i Sławno. W gminach Drzewica, Poświętne i Żarnów głosowało na niego około 60% wyborców. Nieznacznie mniejsze poparcie kandydat PIS uzyskał w gminach Białaczów (blisko 56%) i Opoczno (ponad 53%).
Bronisław Komorowski, który uzyskał najlepszy wynik w kraju, w naszym powiecie nie cieszy się spektakularnym poparciem. W poszczególnych gminach uzyskał od 10,56% w gminie Paradyż do 22% w gminie Opoczno. Trzecie miejsce we wszystkich gminach powiatu opoczyńskiego zajął Grzegorz Napieralski, którego poparło od 9,2% w gminie Poświętne do 15,30% wyborców gminy Opoczno. Jeśli chodzi o pozostałych kandydatów, to uzyskali oni w poszczególnych gminach zaledwie kilka punktów procentowych, a na takich kandydatów jak Bogusław Ziętek i Kornel Morawicki w niektórych gminach nie oddano ani jednego głosu. Warto jednak podkreślić dobry wynik Waldemara Pawlaka, który w gminie Poświętne uzyskał ponad 8% głosów, w gminie Sławno ponad 5%, a w gminach Białaczów, Drzewica, Paradyż około 4%. Wyborcy pamiętają też ciągle Andrzeja Leppera, na którego zagłosowało około 3% wyborców w każdej gminie. Szczegółowe wyniki kandydatów w poszczególnych gminach przedstawia tabela nr 2.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (676) z dnia 25 Czerwca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »