tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRZYJMĘ pracownika przy pracach konserwacyjnych ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Finanse

 UOKiK kontrolował parabanki

 


Praktyki wszystkich skontrolowanych wzbudziły zastrzeżenia. Najczęściej kwestionowano podawanie nierzetelnych danych w formularzach informacyjnych, podawanie błędnej informacji o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), pobieranie opłat za obsługę w domu, które nie odpowiadały faktycznie podjętym czynnościom. Koszty oferowanych pożyczek często są bardzo wysokie ? oprócz oprocentowania, pobiera się prowizje i opłaty za odbiór rat w domu klienta.
Jak pokazuje analiza UOKiK, niektóre parabanki pobierają opłaty za odbiór rat w domu klienta. Ustalane są one jako procent od kwoty pożyczki, tym samym nie odpowiadają kosztom faktycznie podjętych czynności. Np. pożyczając w jednym z parabanków 500 zł na 57 tygodni, konsument musiałby zapłacić 417,24 zł za obsługę pożyczki w domu. Ponadto, zastrzeżenia Urzędu wzbudziły opłaty rażąco wygórowane, np. za podanie nieprawdziwych danych kara wynosiła 4?krotność udzielonej pożyczki, a za czynności detektywistyczne związane z określeniem adresu poza miejscowością, gdzie do tej pory przebywał pożyczkobiorca ? 1000 zł.
Dla pożyczki w wysokości 800 zł przedsiębiorca deklarował RRSO na poziomie 34,91 proc. Tymczasem ? według ustaleń UOKiK ? wynosiła ona 310,65 proc. Najwięcej tego typu nieprawidłowości stwierdzono w pożyczkach spłacanych w ratach tygodniowych, najmniej ? w chwilówkach (pożyczki udzielane na 15?30 dni) i spłacanych w ratach miesięcznych. Wszyscy przedsiębiorcy naruszają przepisy dotyczące formularza informacyjnego. Kontrola UOKiK wykazała ponadto, że w przypadku dwóch parabanków ? konsument nawet podpisując umowę i uiszczając wymagane wysokie opłaty ? nie może być pewien, że otrzyma pieniądze. Dzieje się tak dlatego, że kontrakty wymagają od klienta ustanowienia wysokiego zabezpieczenia po zawarciu umowy. Konsument nie może spełnić tego żądania, w związku z tym oba parabanki zatrzymują opłaty. Wobec wszystkich skontrolowanych 30 parabanków zostały wszczęte postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Prezes UOKiK może nałożyć maksymalną karę w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu przedsiębiorcy, może także nakazać zmianę praktyki. Ponadto, planuje skierować do sądu 12 pozwów o uznanie stosowanych klauzul za sprzeczne z prawem.
www.uokik.gov.pl


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (850) z dnia 25 Października 2013r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »