Drzewica

Tylko półfinał w Hiszpanii

Grzegorz Kiljanek z Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica szesnastym kanadyjkarzem w Europie

Od 9 do 12 czerwca w katalońskim La Seu dUrgell, mieście położonym u stóp Pirenejów, rozgrywano XII Mistrzostwa Europy Seniorów w slalomie kajakowym. Regaty odbyły się na torze, który gościł uczestników Letnich Igrzysk Olimpijskich Barcelona 1992. W latach 1999 i 2009 przeprowadzono tu również mistrzostwa świata.
Drzewiczanie trzymali kciuki za Grzegorza Kiljanka, aktualnego mistrza Polski w kanadyjkach jedynkach. Popularny ?Mały? rozpoczął starty w piątek, 10 czerwca, kiedy to rozegrano kwalifikacje w C?1 mężczyzn. Spośród trzydziestu pięciu zawodników awans do dalszej fazy mistrzostw uzyskiwała czołowa dwudziestka.
Góral z Drzewicy stanął na wysokości zadania. Osiągnął dobry czas i z piętnastego miejsca zakwalifikował się do półfinału. Największą sensacją była dotkliwa porażka jednego z faworytów, utytułowanego Michala Matrikana ze Słowacji, który zajął dopiero 25. pozycję i odpadł z dalszej rywalizacji.
Tego samego dnia miały miejsce eliminacje w konkurencji zespołowej C?1x3. Drużyna Polski mająca w składzie trzech Grzegorzów ? Wójsa, Kiljanka i Hedwiga ? zanotowała szósty rezultat na dziewięć ekip i odpadła z dalszej rywalizacji. Do piątego miejsca, które gwarantowało finał, zabrakło zaledwie 0,4 s.
Decydująca rozgrywka w C?1 odbyła się w niedzielę. Na zawodnikach ciążyła bardzo duża presja, ponieważ jeden błąd mógł oznaczać pożegnanie się z mistrzostwami. Niestety, półfinał nie poszedł po myśli Grześka. Kadrowicz z LKK popłynął dość wolno i mimo że nie dostał punktów karnych, zajął dopiero szesnaste miejsce. Do najlepszego wyniku stracił 7,76 s. Tym samym nie awansował do finału, co było jego celem. Trzeba jednak dodać, że okazał się najlepszym z Polaków.
Mistrzem Europy w C?1 został ostatecznie Francuz Tony Estanguet. W przejeździe finałowym, podobnie jak w półfinale, był nie do pokonania.
Reprezentacja Polski zdobyła w La Seu dUrgell tylko jeden medal. Srebro wywalczył zespół K?1x3 mężczyzn. Bardzo blisko podium była dwójka kanadyjka, w składzie której wspólnie z Marcinem Pochwałą pływa wychowanek klubu z Drzewicy Piotr Szczepański. Osada reprezentująca na co dzień KKK Kraków zajęła piąte miejsce. O tym, że nie zdobyła srebrnego medalu zdecydował protest ekipy słowackiej, która dopatrzyła się trącenia bramki przez Polaków. Komisja sędziowska uznała protest za słuszny.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (727) z dnia 17 Czerwca 2011r.