tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Tydzień na drogach

 

Piją i jeżdżą!
* Czasami policyjne działania prewencyjne mają dodatkowe efekty ? choćby takie, jakie przytrafiły się podczas akcji ?Bezpieczna droga do szkoły?. 6 września, o godz. 9.55 policyjny patrol drogówki, kontrolujący bezpieczeństwo dzieci w okolicach szkół na terenie gm. Mniszków, zatrzymał motorowerzystę, 39?letniego Roberta K., który wyjechał w stanie nietrzeźwym (1,32 promila) wprost na radiowóz. Jak to się mówi? Trafiony, zatopiony?
* 7 września, o godz. 7.25 w Paradyżu funkcjonariusze policji wykluczyli z ruchu drogowego 56?letniego rowerzystę, Marka D. Mimo bardzo wczesnej pory, mężczyzna był kompletnie pijany. Badanie ujawniło obecność aż 2,52 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
* 8 września, o godz. 16.15 w Międzyborzu (gm. Opoczno) pijany rowerzysta doprowadził do kolizji z volkswagenem transporterem. I pewnie nawet nie wie, ile miał szczęścia, że ten ciężki (bądź co bądź) pojazd nie spowodował u niego trwałych okaleczeń? Badanie ujawniło u rowerzysty Wiesława K. (lat 50) obecność 2,14 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
* 9 września, o godz. 15.20 w Drzewicy policjanci zatrzymali 30?letniego Pawła K. Badanie ujawniło u rowerzysty obecność 0,84 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
* Aż strach pomyśleć, czym mogłaby się zakończyć jazda wielkim i ciężkim ciągnikiem siodłowym scania, gdyby nie interwencja policjantów? 9 września, o godz. 18.05 w Honoratowie (gm. Paradyż) funkcjonariusze zatrzymali 54?letniego Mieczysława M., kompletnie pijanego kierowcę scanii. Badanie ujawniło obecność aż 3,55 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Samochód został przetransportowany na parking strzeżony, zaś nieodpowiedzialny kierowca ? do ?żłobka?.
* 11 września, o godz. 0.15 w Świeciechowie (gm. Mniszków) policjanci wykluczyli z ruchu drogowego 24?letniego kierowcę opla astry, u którego ujawniono obecność 0,21 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna zażądał pobrania krwi do badań.

Piją i chodzą!
* 10 września, o godz. 20.00 w Owczarach (gm. Mniszków) kierujący volkswagenem 21?letni Łukasz G. potrącił 47?letniego pieszego. Na skutek zdarzenia pieszy doznał urazy głowy oraz ogólnych obrażeń i został przetransportowany do szpitala w Piotrkowie. U pieszego badanie ujawniło obecność 2,37 promila alkoholu.

Za blisko
6 września, o godz. 10.00 w Opocznie na ul. Moniuszki kierujący fordem 64?letni Jan J. Nie zachował bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego i najechał na tył fiata uno, kierowanego przez 52?latka. Sprawca kolizji został ukarany mandatem.
* 11 września, o godz. 13.35 w Opocznie na ul. 17 Stycznia kierujący fordem 34?letni Grzegorz J. najechał na tył stojącego seata, należącego do 41?latka. Sprawca kolizji został ukarany mandatem.
* 13 września, o godz. 17.35 w Dzielnej (gm. Opoczno) kierujący VW passattem 74?letni Eugeniusz W. nie zachował bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego i najechał na tył forda, kierowanego przez 34?latka. Sprawca kolizji został ukarany mandatem.

Wywrócił
* 7 września, o godz. 15.00 we Fryszerce (gm. Poświętne) na drodze krajowej K?48 kierujący scanią 24?letni Marek K. podczas wyprzedzania uderzył w tył skręcającego w lewo mitsubishi, za kierownicą którego zasiadał 21?latek. Na skutek zderzenia samochód osobowy wywrócił się. Ranna została 22?letnia pasażerka. Kobietę przetransportowano do szpitala w Tomaszowie.

Zwierzęta na drodze
Mimo często powtarzanych apeli, kierowcy na drogach prowadzących przez kompleksy leśne (bądź w ich pobliżu) nie zwalniają, a wręcz przeciwnie ? dociskają pedał gazu. Nie potrafią przewidzieć, że z lasu może nagle wyskoczyć dziko żyjące zwierzę. Bliski kontakt z dzikiem czy jeleniem może zakończyć się bardzo nieprzyjemnie dla pojazdu. Niestety, na zwierzęta można natknąć się nie tylko w pobliżu lasów. Również w miastach i na wsiach żyją nieodpowiedzialni właściciele krów czy psów, które poruszają się po drogach bez odpowiedniego dozoru.
* 7 września, o godz. 22.00 w Grębenicach (gm. Żarnów) na drogę K?74 nagle wbiegło zwierzę leśne, wprost pod nadjeżdżające kia, kierowane przez 56?latka. Zwierzę zginęło na miejscu.
* 8 września, o godz. 20.45 w Grudzeniu Kolonii (gm. Sławno) wprost pod nadjeżdżającego VW golfa wybiegł pies. Czterdziestoletni tomaszowianin, chcąc uniknąć potrącenia zwierzęcia wykonał gwałtowny manewr, w wyniku którego pojazd wylądował w przydrożnym rowie.

Cofaj, cofaj?
9 września, o godz. 7.40 w Opocznie na ul. Skłodowskiej?Curie 74?letni Stanisław W. podczas cofania nie zachował należytej ostrożności i doprowadził do zderzenia z VW passatem. Sprawca kolizji został ukarany mandatem.

Kto bardziej?
Czasami się zastanawiam czy od dorosłych ludzi należy wymagać więcej, niż od nastolatków. Bo przecież wraz z wiekiem powinno ludziom przybywać wiedzy i doświadczenia, powinni lepiej przewidywać konsekwencje swych działań. Z kolei od nastolatków można oczekiwać? nieoczekiwanego. Nie wiadomo, co i kiedy im strzeli do głowy, ale gdy zaczynają jeździć pojazdami mechanicznymi, to przecież wiadomo, że udostępnili je dorośli, którzy albo nie uświadomili pociechom niebezpieczeństw związanych z taką zabawą, albo nie zachowali należytej czujności. Coraz częściej dowiadujemy się o tragicznych wypadkach, którym ulegają dzieci i nastolatki jeżdżące quadami lub ?wypożyczonymi? od bliskich samochodami. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w której nie wiadomo, kto jest bardziej odpowiedzialny. I tak było 9 września, o godz. 22.00 w Sołku (gm. Opoczno). Kierujący peugeotem 50?letni Mirosław P. wyjeżdżając z parkingu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z quadem, kierowanym przez 15?latka. Chłopak kierował pojazdem bez uprawnień. Na skutek zdarzenia młodzieniec z ogólnymi obrażeniami został przetransportowany do szpitala.
A tak na marginesie czy godz. 22.00 jest odpowiednim czasem na pobyt nastolatka poza domem?

Nie dostosował
Cieszy nas, gdy do Polski przyjeżdża z wizytą coraz więcej zagranicznych turystów, często o bardzo egzotycznie brzmiących nazwiskach. Jeden z nich, trojga imion 46?letni motocyklista, zostawił w naszym kraju chyba nieco więcej pieniędzy, niż planował, ponieważ przyszło mu zapłacić mandat za spowodowanie kolizji. 11 września, o godz. 13.15 w Opocznie na ul. Staromiejskiej nie dostosował prędkości do istniejących warunków i doprowadził do zderzenia z dacią, kierowaną przez 29?latka.

Ustalą
11 września, o godz. 15.00 we Fryszerce (gm. Poświętne) nieznany kierujący mercedesem wjechał do rowu, a następnie oddalił się, porzucając pojazd. Policjanci ustalają wszystkie okoliczności zdarzenia.

Nie dokończone
Od lat kierowcy zgłaszali potrzebę wybudowania ronda w rejonie niebezpiecznego skrzyżowania trzech bardzo ruchliwych ulic: Biernackiego, Perzyńskiego i Staromiejskiej. Coraz częściej docierały do nas sygnały, że tzw. czynniki przyjęły ze zrozumieniem tę potrzebę i rozpoczęły procedury. A były one skomplikowane i długie, bowiem trudno było namierzyć właścicieli (zarządców) tych dróg: czy należą one do gminy, powiatu czy województwa. Nie wiadomo było, kto powinien partycypować w kosztach tej inwestycji i ? jak to zwykle w urzędach bywa ? zaczęła się spychologia oddalająca na bliżej nieokreślony termin czas rozpoczęcia inwestycji. A na skrzyżowaniu coraz częściej dochodziło do wypadków i kolizji. Wreszcie po licznych naciskach (między innymi policji i mediów) zarządcy doszli do porozumienia. Zanim powstanie rondo, postanowiono uporządkować ruch. Opracowano odpowiedni projekt, pozwalający na rozdzielenie pasów ruchu dla jadących prosto i skręcających. W ostatnim numerze TOP pisaliśmy o wątpliwościach kierowców dotyczących tego rozwiązania, ale dopóki się nie wypróbuje, to trudno osądzać. Dlatego czekaliśmy, aż zakończone zostaną prace przy wykonaniu pionowego i poziomego oznakowania. Potem trzeba było jeszcze założyć kilka dni potrzebnych kierowcom, by zaczęli dostosowywać się do nowej organizacji ruchu. Wciąż jeszcze mamy w pamięci galimatias, jaki powstawał na ul. Kopernika, gdy ulica ta stała się jednokierunkową. Wielu kierowców wciąż bowiem jeździ na pamięć, nie przyglądając się znakom.
Czekaliśmy więc na skutki nowej organizacji ruchu, ale ? zupełnie nieoczekiwanie ? prace zostały chwilowo przerwane. Stało się tak nie z powodu wycofania się z projektu, a za sprawą kierowcy peugeota, który 12 września, o godz. 9.55 potrącił dwóch pracowników firmy, malujących pasy. Trwa w tej sprawie postępowanie mające wyjaśnić wszystkie okoliczności zdarzenia. Dziś wiadomo, że obrażenia obu mężczyzn są (na szczęście) niegroźne, a miejsce wykonywania prac było oznakowane. Nie wiadomo, dlaczego doszło do potrącenia, nie wiadomo też, kiedy dokończone zostaną prace i jakie przyniesie skutki nowa organizacja ruchu. Oby pech, ciążący nad tym feralnym skrzyżowaniem, wreszcie minął?


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (740) z dnia 16 Września 2011r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »