tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Tydzień na drogach

 

Mimo wciąż powtarzanych apeli o rozsądek ? nadal nie potrafimy zadbać o własne bezpieczeństwo, skutkiem czego jest czołowe miejsce Polski w ilości tragicznych zdarzeń na drogach. Brawura, nadmierna prędkość i alkohol ? to główne przyczyny 462 wypadków, do jakich doszło w Polsce podczas minionego weekendu. Poniosły w nich śmierć 53 osoby, a 462 zostały ranne. Od piątkowego popołudnia do poniedziałkowej nocy policjanci zatrzymali aż 2972 nietrzeźwych kierujących!
Choć największe natężenie ruchu przypadało na piątek i poniedziałek (dni wyjazdu i powrotu) to najtragiczniejsze były sobota i niedziela, kiedy to doszło do 240 wypadków, w których zginęły 33 osoby, a 304 zostały ranne. Najwyraźniej, im trudniej się jeździ, tym jesteśmy ostrożniejsi. Czy w takim razie, gdy już zakończą się generalne remonty i budowy nowych dróg, będziemy mieć autostrady, to będziemy umieli z nich korzystać? Bo, im lepsze są warunki, tym tragiczniejsze wypadki?

Przy okazji przypominamy:
za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu, tj. od 0,2 do 0,5 promila, grozi pozbawienie prawa jazdy na okres do lat 3, 30 dni aresztu i 5 tys. zł grzywny. Za stan powyżej 0,5 promila można trafić na 2 lata do więzienia i stracić prawo na 10 lat. Czy warto?

Piją i jeżdżą!
* 10 sierpnia drzewiccy policjanci zatrzymali 17?letniego Karola S., który w stanie po spożyciu alkoholu (0,21 promila) kierował bez uprawnień mazdą 323. Sprawa znajdzie swój epilog w sądzie dla nieletnich.
* 12 sierpnia, o godz. 15.00 w Olimpiowie (gm. Mniszków) funkcjonariusze policji wykluczyli z ruchu drogowego 48?letniego rowerzystę, Sławomira P. Mężczyzna był kompletnie pijany. Badanie alkosensorem ujawniło obecność aż 3,26 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
* 13 sierpnia, o godz. 12.30 w Opocznie na ul. Piotrkowskiej jadący motorowerem 24?letni Krzysztof R. nie zachował bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego i najechał na tył mazdy, na skutek czego upadł na jezdnię. Po otrzymaniu pomocy medycznej mężczyznę zwolniono do domu. Jednak to nie koniec historii, bowiem ? jak się okazało ? kierował w stanie po użyciu alkoholu. Badanie urządzeniem pomiarowym ujawniło obecność 0,40 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za spowodowanie kolizji w tym stanie odpowie przed sądem.
* 14 sierpnia, o godz. 8.55 w Ogonowicach (gm. Opoczno) funkcjonariusze policji zatrzymali 32?letniego Jana G., kierującego citroenem xarą. Mężczyzna wydmuchał 0,40 promila alkoholu.
* W pierwszy, poweekendowy dzień, tj. 16 sierpnia, policjanci przeprowadzili akcję ?Trzeźwy poranek?, by sprawdzić, w jakiej kondycji wyruszamy do pracy. Niestety, nie wszyscy zdołali wytrzeźwieć. Pierwszy, już o godz. 5.55 w Brzustowcu (gm. Drzewica) wpadł kierowca VW golfa, 26?letni Jan S., który wydmuchał 0,25 promila alkoholu. Za kierowanie w stanie wskazującym na spożycie alkoholu zatrzymane mu zostało prawo jazdy. Prawo jazdy stracił również drugi delikwent, którego policjanci zatrzymali o godz. 7.00 w Opocznie na ul. Piotrkowskiej. 62?letni Stanisław S. kierował fiatem dukato mając w swym oddechu 0,38 promila alkoholu. W stanie nietrzeźwym znajdował się 29?letni mieszkaniec Tomaszowa Maz., Tasel F., którego policjanci zatrzymali o godz. 8.30 w Januszewicach (gm. Opoczno). Badanie ujawniło obecność 0,84 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Nie ustąpili
* 10 sierpnia, o godz. 11.00 w Paszkowicach (gm. Żarnów) 56?letni mieszkaniec Radomia, Andrzej W., kierując oplem vectrą nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z VW golfem. Sprawca kolizji został ukarany mandatem.
* 16 sierpnia, o godz. 12.40 w Dzielnej (gm. Opoczno) kierujący audi A4 31?letni Mariusz S. nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z fiatem uno, kierowanym przez 67?letnią mieszkankę Rawy Maz. Sprawca kolizji został ukarany mandatem. Stan obu pojazdów nie pozwalał na kontynuowanie podróży, w związku z czym zatrzymane zostały dowody rejestracyjne.

Nieprawidłowo
11 sierpnia, o godz. 8.15 w Anielinie (gm. Poświętne) kierujący ciężarowym renaultem 23?letni Łukasz G., mieszkaniec pow. łęczyckiego, podczas nieprawidłowego wymijania doprowadził do zderzenia aż z trzema innymi pojazdami: scanią, oplem astrą i nissanem almerą. Sprawca kolizji został ukarany mandatem. Policjanci zatrzymali trzy dowody rejestracyjne uszkodzonych samochodów.

Zjechała
W nocy 12 sierpnia, o godz. 0.45 w Krasiku (gm. Paradyż) 22?letnia mieszkanka Kielc Joanna W., kierująca toyotą corollą, z nieznanych przyczyn zjechała na przeciwny pas ruchu i uderzyła w tylne koło ciągnika siodłowego volvo, kierowanego przez 34?letniego mieszkańca Brzezin. Kobieta została przetransportowana do szpitala na obserwację.

Za szybko?
12 sierpnia, o godz. 21.00 w Jaworze Kolonii (gm. Mniszków) najprawdopodobniej za szybko jechał seatem toledo z przyczepką 29?letni Konrad S. W pewnej chwili stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do zderzenia z motocyklem BMW. Na skutek zdarzenia do szpitala ze złamaną prawą golenią oraz obrażeniami ogólnymi został przetransportowany motocyklista.

Za blisko
* 13 sierpnia, o godz. 8.30 w Opocznie na ul. Piotrkowskiej 57?letni Ryszard D. kierujący fordem mondeo nie zachował bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego i najechał na tył forda focusa. Sprawca kolizji został ukarany mandatem.
* Policjanci nie wierzyli własnym oczom, gdy zobaczyli, że z kompletnie rozbitej kabiny DAF?em udało się kierowcy wyjść prawie że bez obrażeń. Rozcięty łuk brwiowy ? to najpoważniejsze z obrażeń, podczas gdy można było spodziewać się raczej konieczności wezwania karawanu?
17 sierpnia, o godz. 2.50 na górce januszewickiej kierujący DAF z naczepą 28?letni Mariusz K., nie zachował należytej odległości od pojazdu poprzedzającego i najechał na tył renaulta magnum. Następnie zerwał barierkę ochronną i wpadł do rowu.

Odważny inaczej
13 sierpnia, około godz. 10.00 w Opocznie na ul. Piotrkowskiej nieznany kierujący samochodem ciężarowym uderzył w zaparkowanego nissana almerę, a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia. Ciekawe dlaczego?

Beztroska dorosłych
Za życie i zdrowie dzieci odpowiedzialni są rodzice i dorośli opiekunowie. Niestety, coraz częściej mamy przykłady, że są oni beztroscy i nieodpowiedzialni albo po prostu grzeszą brakiem przezorności. W niedzielę, 14 sierpnia, doszło do dwóch incydentów z udziałem małych dzieci. Jeden z nich skończył się urazami dziecka i przypadkowego rowerzysty.
W Opocznie na ul. Targowej wprost pod koła roweru, kierowanego przez 40?latka wbiegł 4?letni chłopczyk. Na skutek zdarzenia dziecko z ogólnymi obrażeniami zostało przetransportowane do szpitala w Bełchatowie, zaś rowerzysta, z wybitym barkiem trafił do opoczyńskiego szpitala.
Bardzo blisko, prawie w tym samym czasie na ul. Szewskiej jednej z mieszkanek Opoczna, kierującej audi, cudem udało się uniknąć potrącenia ok. 2?letniego chłopczyka, który odłączył się z grupy dorosłych stojących na chodniku i zza zaparkowanego samochodu wybiegł na jezdnię.
Z naszych obserwacji wynika, że nie są to wyjątkowe przypadki. Małe dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo często pozostawione bez należytego dozoru. Kilkuletnie dzieci same chodzą np. do sklepu, przechodząc przez ruchliwe ulice. Zagadani dorośli, zatrzymując się na pogaduszki ze znajomymi, nie zwracają uwagi na poczynania maluchów. Nie trzymają ich za ręce. A przecież dziecko nie potrafi stać bezczynnie przez kilkanaście minut przysłuchując się rozmowom dorosłych. Czy naprawdę musi dojść do tragedii, by dorośli to zrozumieli?!
Oddzielnym tematem są ?zabawki? które dorośli kupują swym pociechom. Kupowanie 10?latkowi minimotocykla (!), którym dzieciak jeździ po placu zabaw i chodnikach, ale też wyjeżdża na jezdnię, jest ? według nas ? w najlepszym przypadku kuszeniem losu. Widok kilkulatków kierujących quadami staje się już ?normalny?. No cóż. Chyba pora, w takim razie, zacząć kupować samobieżne wózeczki. Niech smarkacze najpierw nauczą się jeździć, nim nauczą się chodzić?

Udało się
Wypadki drogowe z udziałem motocyklistów zawsze są niebezpieczne. Tym razem udało się uniknąć poważnych obrażeń, choć i tak motocyklista wraz z 33?letnim pasażerem trafili z do szpitala.
15 sierpnia, o godz. 18.55 w Domasznie (gm. Drzewica) 36?letni Robert C., kierujący hondą, podczas wyprzedzania nie zachował należytej ostrożności i doprowadził do zderzenia z fordem skręcającym w lewo, kierowanym przez 35?letniego obywatela Niemiec.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 33 (736) z dnia 19 Sierpnia 2011r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »