tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Twardy tyłek

 
"Jeśli chcesz mieć miękkie serce, musisz mieć twardą d?", "Jeśli umiesz manipulować innymi, będzie ci się to opłacało", "Kochajmy się jak bracia, ale liczmy się jak Żydzi." Czy manipulacja w życiu społecznym się opłaca?


Wielu ludzi brzydzi się kłamstwem, manipulacją i oszukiwaniem innych dla egoistycznych korzyści. Jednocześnie jednak wierzymy, że jeśli umiesz być dwulicowy, zręcznie kłamiesz i jesteś oportunistą, opłaci ci się to w życiu. Wydaje się też sensowne twierdzenie, że osoby zdolne do cynicznej manipulacji ? nazywane przez psychologów makiawelistami ? powinny lepiej rozumieć innych (jest to niezbędne do mówienia im tego, co chcą usłyszeć) i być bardziej inteligentne (kłamanie z korzyścią dla siebie wymaga dobrego przewidywania). Psycholodzy sprawdzali, czy faktycznie skłonność do manipulowania innymi ludźmi, przynosi korzyści.

Kiedy oszustwo się opłaca?
Makiawelizm jest jak ciężar ciała ? wszyscy go mają w mniejszym lub większym stopniu. Jednak typowy, skrajny makiawelista?manipulant okłamuje innych cynicznie, uważa, że osiągnięcie jego prywatnego, egoistycznego celu uświeca wszelkie środki, przy okazji żywi przekonanie, że inni są interesowni, głupi i leniwi.
Psycholodzy wykryli jednak, że makiaweliści wcale nie rozumieją innych ludzi lepiej niż reszta i wcale nie są bardziej inteligentni. Mimo to ich kłamstwa częściej się udają, zwłaszcza w powierzchownych kontaktach, prawdopodobnie dlatego, że umieją zręczniej stworzyć pozory mówienia prawdy i latami uczą się manipulacji. Opanowali też lepiej umiejętności wywierania dobrego wrażenia. W dodatku ich przewaga rośnie w sytuacjach, które wywołują silne emocje, bowiem makiaweliści mało się przejmują tym, co ktoś czuje więc umieją zachować zimną krew i rozsądnie rozumować, gdy inni tracą głowę.
Obdarzeni zaufaniem i pozostawieni bez nadzoru, bez skrupułów kradną i oszukują, jeśli sądzą, że pozostanie to niewykryte. Nie mają też oporów przed łamaniem swoich przyrzeczeń, wykorzystują nieuczciwie sytuację aby zwiększyć swoje zyski i częściej ukrywają informacje niewygodne dla siebie.

Blaski i cienie
Wydaje się, że wszystkie te umiejętności powinny sprzyjać osiągnięciu wysokich pozycji np. w polityce, biznesie czy pracy zawodowej. Okazuje się, że rzeczywiście po części tak jest, jednak tylko po części?
Jeśli sytuacja społeczna jest klarowna, dobrze są sformułowane zasady odpowiedniego postępowania i czytelne reguły uczciwości, makiaweliści tracą. W takich sytuacjach ludzie szybko odkrywają bowiem, że mają do czynienia z cynicznym oszustem, który bez oporów łamie panujące zasady. A wtedy umiejętność oszukiwania obraca się przeciwko manipulantowi ? makiaweliście przestaje ktokolwiek ufać, w związku z czym uzyskuje on gorsze stanowiska niż inni i mniej zarabia.
Jeśli jednak sytuacja jest mało przejrzysta, nie ma jasnych reguł postępowania albo okoliczności wymagają improwizacji i innowacyjności, makiaweliści osiągają więcej. W mętnej wodzie płyną dalej.

Polacy po przemianie
Polacy w trakcie przemiany ustrojowej pływali w mętnej wodzie ? prawo nie nadążało za przemianami społecznymi, prowadzenie biznesu to była zupełna nowość dla większości ludzi. Takie czasy są idealne dla makiawelistów, umiejących wykorzystać chaos i brak czystych reguł postępowania dla własnych celów.
Nasz świat się jednak zmienia, coraz większe znaczne ma prawo, regulujemy coraz większe obszary życia publicznego. Może to oznaczać, że czasy cyników i manipulantów powoli się kończą?


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (826) z dnia 10 Maja 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »