tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Twórcza Ławka

 
W czwartek, 12 września, przed pomnikiem Pegaza została ustawiona Ławka Igrzysk Teatralnych. Zasiadły na niej zarówno znane osobistości jak i ludzie prezentujący regionalną kulturę oraz mieszkańcy Opoczna. Nasze miasto jest kolejnym punktem w sztafecie Igrzysk, jako miejsce zbioru reprezentacji tradycji, kultury i sztuki naszego kraju

Realizacja projektu trwa od 8 lipca, Wystartował on w Słubicach nad Odrą. Wówczas jego producenci zamknęli tam most i w ten sposób połączyli Niemcy i Polskę na szlaku kulturowym wschód?zachód. Nie ma natomiast ustalonej konkretnej daty zakończenia tego przedsięwzięcia. ? Projekt będzie trwał dopóki będziemy żyć lub do momentu, gdy ktoś inny go od nas przejmie ? ręczy Adam Jacek z Łodzi, współproducent.
Inicjatywa ma za zadanie połączyć wiele krajów, kultur i obyczajów, a także skonfrontować możliwe różnice w widzeniu sztuki, kultury, ale nie tylko. Priorytetem "Ławki" jest promowanie łódzkiej i narodowej kultury i tradycji. Projekt łączy dwa, na pierwszy rzut oka, sprzeczne obszary, teatr i Internet. Spotkania z lokalnymi artystami twórcy przedsięwzięcia rozpoczęli od Opoczna, następnie mają w planach odwiedzić w poszukiwaniu regionalnych talentów, m. in. Łódź, Warszawę i Piotrków Trybunalski.
"Ławka" pod Pegazem stanowiła scenę teatralną, na której można było przedstawić własną sztukę, z wybranymi przez siebie postaciami.
Do Opoczna, wraz z producentami projektu, zawitał Marian Lichtman, członek kultowego niegdyś zespołu "Trubadurzy". Podczas wizyty w naszym mieście, dostrzegł talent Radosława Stępnia, lokalnego akordeonisty i barda, członka kapeli ludowej z Mroczkowa Gościnnego. W ramach akcji producenci postanowili wypromować opoczyńską muzykę poprzez nagranie z nim kompozycji w regionalnym stylu, zatytułowanej "Daj, daj, daj". W planach jest również wydanie płyty z muzyką biesiadno?młodzieżową w konwencji stricte opoczyńskiej. ? Chcemy w ten sposób pokazać, że nie tylko Ślązacy czy górale mogą poszczycić się wartą uwagi regionalną muzyką. Opoczno również ma wśród swych mieszkańców wielu utalentowanych ludzi, którzy pełni pasji chcą, poprzez śpiew i grę na instrumentach, kultywować regionalne tradycje. Chcemy, aby poprzez "Ławkę" jak najwięcej osób, nie tylko w kraju, ale także na świecie, mogło dostrzec i docenić folklor opoczyński. Opoczno to ludowa wizytówka województwa łódzkiego ? mówi Marian Lichtman.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (845) z dnia 20 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »