tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Żarnów

 Turyści z PTTK w Żarnowie nad Bugiem

 Uczniowie z SP w Żarnowie z dyplomem i pucharemDzieci i młodzież szkolna ze środowiska wiejskiego mają od 8 lat okazję spotykać się na Ogólnopolskich Zlotach PTTK, które służą krajoznawczemu poznawaniu różnych regionów Polski, integracji młodych turystów, wymianie doświadczeń i prezentacji dokonań w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa. Pierwsze dwa zloty odbyły się w Przedborzu, następne w Piątku koło Łęczycy, Biłgoraju, Sulęcinie, Szamotułach i Łęczycy. Tegoroczny zlot, w dniach 25?27 maja odbył się w Serpelicach nad Bugiem. Bezpośrednim organizatorem tej imprezy był oddział PTTK ?Podlasie? w Siedlcach, a pomocy udzielały władze miasta, gminy Sarnaki oraz Komisja Środowiskowa Zarządu Głównego PTTK. W zlocie wzięło udział 19 drużyn z 4 województw: łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i świętokrzyskiego. Zaczęliśmy od zwiedzania Siedlec, miasta które do 1999 r. pełniło funkcję miasta wojewódzkiego. Chyba najbardziej znanym zabytkiem Siedlec jest ratusz z postacią złoconego Atlasa trzymającego na swych barkach kulę ziemską. Rynek Starego Miasta, katedra, Muzeum Regionalne i diecezjalne, plac Sikorskiego, pomniki oraz inne ciekawostki krajoznawcze ? to program pierwszej części dnia.
W drodze z Siedlec do Serpelic zatrzymaliśmy się w Sarnakach, miejscowości z pomnikiem nawiązującym do historii II wojny światowej. W tym rejonie zdobyto a następnie wysłano do Londynu szczątki rakiety V2, stąd na pomniku znamienny napis ?Oni uratowali Londyn? ? to o żołnierzach AK. Również w Sarnakach zwiedzaliśmy Ośrodek Edukacji Ekologicznej w tutejszym nadleśnictwie. Po kolacji w Serpelicach, które były bazą noclegową i żywieniową zlotu, nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy na którą przybył m.in. prezes ZG PTTK Lech Drożdzyński. Prelekcja multimedialna uzupełniła wiedzę o historii pozyskania informacji o latających bombach V2.
Sobota, 26 maja poświęcona została na zwiedzanie Serpelic, leżących w Parku Krajobrazowym ?Przełom Doliny Bugu?, odbył się rejs statkiem po Bugu, a następnie konkursy: krajoznawczy, plastyczny, wiedzy o przepisach ruchu drogowego i kolarski tor przeszkód. Wieczorem przy ognisku poszczególne drużyny mogły zaprezentować się w konkursie piosenki. Wszyscy z ciekawością oczekiwali wyników współzawodnictwa i miejsc w klasyfikacji. Komisje pracowały do póżna w nocy, aby podsumować sobotnie konkurencje. W niedzielę odbyło się uroczyste zakończenie zlotu, wręczenie dyplomów, pucharów i innych wyróżnień.
Z dużą satysfakcją możemy poinformować, że bardzo dobrze zaprezentowały się nasze drużyny. W kategorii szkół podstawowych, pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji i puchar wójta gminy Sarnaki dla najlepszej drużyny VIII Ogólnopolskiego Zlotu Młodzieży Wiejskiej PTTK uzyskała Szkoła Podstawowa w Żarnowie, a w kategorii szkół gimnazjalnych drugie miejsce przypadło drużynie z Gimnazjum w Żarnowie. Złożyły się na to sukcesy indywidualne: pierwsze miejscs Dagmary Gołąb i Alicji Kubiszewskiej w konkursie piosenki, pierwsze miejsce w konkursie wiedzy o przepisach ruchu drogowego Paulina Serafin oraz drugie miejsce w konkursie krajoznawczym Justyna Głowy, drugie miejsce w konkursie piosenki, specjalna nagroda dla gitarzysty Mateusza Jędrasika i drugie miejsce w konkursie o ruchu drogowym także Mateusza Jędrasika. Warto wspomnieć, że autokarem wynajętym przez oddział PTTK w Żarnowie podróżowały także drużyny z Białaczowa, Miedznej Drewnianej, Szczercowa, Przedborza oraz gościnnie drużyny z Bralina (woj. wielkopolskie) i Gowarczowa (woj. świętokrzyskie). Członkowie tych drużyn też mieli sukcesy indywidualne: pierwsze miejsce w konkursie plastycznym uzyskał Kamil Świątek z Białaczowa a trzecie miejsca w kolarskim torze przeszkód zajęli: Kamil Jarząb z Białaczowa i Jakub Piotrowski z Miedznej Drewnianej. W przyszłym roku Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej zorganizować ma oddział PTTK ?Ziemia Wieruszowska?.


Włodzimierz Szafiński   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (777) z dnia 1 Czerwca 2012r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »