Drzewica

Trzy zwycięstwa w Krakowie

W miniony weekend zawodnicy Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica walczyli w Międzynarodowym Pucharze Prezydenta Krakowa oraz pierwszym rzucie Pucharu Polski i Ligi Młodzików 2011. Ważne zwycięstwo odniósł senior Grzegorz Kiljanek. Dwie wygrane zanotowała młodzież

Krakowskie regaty zgromadziły prawie sto pięćdziesiąt osad z Polski, Słowacji i Niemiec w trzech kategoriach wiekowych. LKK wystawił do boju seniora, dziewięciu juniorów i dziesięciu młodzików. Najmłodsi górale startowali w tym sezonie po raz pierwszy.
Inauguracja Ligi Młodzików 2011 odbyła się w sobotę, 21 maja. Na torze usytuowanym na Wiśle podopieczni trenera Michała Kiljanka radzili sobie bardzo dobrze. W C?1 młodzików pewne zwycięstwo odniósł Bartosz Orłowski. 6. miejsce zajął Adam Gąsiorowski, 7. Przemysław Nowak a 8. Wojciech Klata. W rywalizacji kajakarek Dominika Gąsieniec uplasowała się na 8. pozycji. Kasia Smolarska była 13., Agata Król 19., Kinga Czarnecka 20. W K?1 chłopców Adam Kopczyński wywalczył miejsce 7. natomiast Kuba Szymański 11. Konkurencja dwójek kanadyjek zakończyła się bezdyskusyjną wygraną osady Przemysław Nowak ? Bartosz Orłowski.
Tego samego dnia do walki o Puchar Prezydenta Krakowa przystąpili seniorzy i juniorzy. Dwudniowe regaty miały duży ciężar gatunkowy, ponieważ stanowiły trzeci i czwarty etap kwalifikacji do kadry narodowej. Ekipą z Drzewicy opiekował się trener Włodzimierz Dębowski.
W C?1 wystartowało trzech kanadyjkarzy z LKK. Jeden z faworytów, Grzegorz Kiljanek, zrobił swoje i z drugim czasem awansował do finału. Ta sztuka nie udała się juniorom, chociaż Pawłowi Smolarskiemu do najlepszej piętnastki zabrakło niewiele. Ostatecznie uplasował się na 16. pozycji. Bartosz Łęgosz był 21. W finałowym przejeździe Kiljanek znowu był 2. ulegając jedynie Grzegorzowi Wójsowi ze Startu Nowy Sącz.
W K?1 mężczyzn Drzewica wprowadziła do finału dwóch juniorów ? Bartosza Dębowskiego (10. rezultat) i Damiana Stanika (14. czas). Na 17. miejscu zawody ukończył Paweł Reszelewski, na 30. Tobiasz Kowalski, na 32. Jarosław Klata. W decydującym przejeździe Bartosz po raz kolejny pokazał się z jak najlepszej strony. Pokonał kilku starszych kajakarzy i wywalczył 10. miejsce. Damianowi poszło gorzej i ostatecznie został sklasyfikowany na 19. pozycji.
W C?2 osada Michał Madzio ? Adrian Wlazło była 8. i nie weszła do decydującej rozgrywki.
Drugi dzień Pucharu Prezydenta bezsprzecznie należał do Grześka Kiljanka. Najbardziej doświadczony zawodnik LKK wygrał eliminacje, a swoją dobrą dyspozycję potwierdził w finale, w którym również odniósł zwycięstwo. Bartosz Łęgosz zajął 13. miejsce, Paweł Smolarski 19.
W K?1 mężczyzn do finału awansowali Damian Stanik, Bartosz Dębowski i Paweł Reszelewski. Na 17. pozycji regaty zakończył Tobiasz Kowalski, na 26. Jarek Klata. W finałowym przejeździe najlepiej poszło Pawłowi, który uzyskał 10. rezultat. Bartosz był 15. a Damian 16. W C?2 osada Madzio ? Wlazło wywalczyła 7. pozycję.
W klasyfikacji generalnej Pucharu, która uwzględniała rezultaty z soboty i niedzieli, zawodnicy LKK zajęli trzy miejsca na podium. W C?1 seniorów Grzegorz Kiljanek zdobył złoty medal, w K?1 juniorów Bartosz Dębowski wywalczył brąz, podobnie jak juniorska osada Michał Madzio ? Adrian Wlazło w C?2.
Dodajmy, że udanymi startami w Krakowie Grzesiek przypieczętował swój awans do reprezentacji Polski seniorów na najważniejsze regaty sezonu 2011. LKK ma również szanse na wprowadzenie swoich przestawicieli do kadry juniorów. Dzięki dobrym występom w kwalifikacjach bardzo blisko miejsca w składzie jest Bartosz Dębowski. Ostatniego słowa nie powiedziała też dwójka Madzio ? Wlazło. O ostatecznych decyzjach sztabu szkoleniowego zadecyduje jednak dogrywka, która odbędzie się w trakcie regat ?O wstęgę Dunajca? zaplanowanych na pierwszy weekend czerwca na torze Wietrznice w Zabrzeży.
A już w najbliższą niedzielę kadra seniorów leci do Hiszpanii na zgrupowanie przed mistrzostwami Europy w slalomie kajakowym. Kontynentalny czempionat odbędzie się w La Seu de Urgell 11 i 12 czerwca.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (724) z dnia 27 Maja 2011r.