Trzy medale dla opocznian

Mistrzostwa Polski w biegach górskich

Szymon Wiktorowicz na trasie

27 i 28 lipca w Międzygórzu odbyły się Mistrzostwa Polski w biegach górskich stylem alpejskim. Uczestnicy, w liczbie ok. 150 osób, zmagali się z wysoką temperaturą (28°C) i rywalami zacięcie walczącymi o tytuły złotych, srebrnych i brązowych medalistów. Istotnym bylo zajęcie miejsc w pierwszej czwórce, bowiem gwarantowało to zakwalifikowanie się do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata.
Mistrzostwa Polski były jednocześnie XX Jubileuszowym Ogólnopolskim Biegiem Śnieżnickim, a głównym organizatorem i sponsorem mistrzostw była gmina Bystrzyca Kłodzka. 9 nagród rzeczowych za pierwsze w poszczególnych kat. wiekowych oraz dwie nagrody pieniężne za pierwsze miejsca open kobiet i mężczyzn ufundował tygodnik Słowo Sportowe.
W sobotę, 27 lipca na starcie Mistrzostw Polski seniorów w biegach alpejskich stanęła dwójka biegaczy z Opoczna: Jacek Wojtarek i, debiutująca w biegach górskich Alicja Leśniewska. Biegacze mieli do pokonania ponad 10 kilometrów trasy.
W gronie seniorów na 22 pozycji na metę wspiął się Jacek Wojtarek co dało mu jednocześnie 9 pozycję w swojej kategorii wiekowej w Biegu Śnieżnickim. Jako 23 w seniorkach na metę wbiegła debiutantka Alicja Leśniewska, jednocześnie 15 zawodniczka w swojej kategorii wiekowej w Biegu Śnieżnickim.
W niedzielę, w drugim dniu Mistrzostw Polski odbyły się starty igrzysk dzieci i młodzieży, jak i walka o tytuły najlepszych w Polsce juniorów, juniorów młodszych i młodzików w Biegu Anglosaskim.
Jako pierwsza rywalizację rozpoczęła debiutująca w zawodach Anna Szpoton, która zdecydowanie zwyciężyła bieg na dystansie 1 kilometra. Bieg w kategorii chłopców starszych wygrał Bartłomiej Świątek.
Po tym starcie zaczęła się walka w oficjalnych Mistrzostwach Polski w biegach górskich. W kategori młodziczek wygrała Joanna Bielec z Halicza Ustrzyki Dolne przed Łucja Wiktorowicz z Opoczna. Walkę stoczyła również juniorka młodsza Natalia Grzegorczyk, ktora miała do pokonania jedną rundę i zakończyła rywalizacje na szóstym miejscu.
Ostatnim dla opocznian był start juniorów młodszych na dystansie 8 km. Zawodnicy mieli do pokonania dystans dwóch rund po 4 km. W tej stawce startowali Szymon Wiktorowicz i Mateusz Celak. Nasi zawodnicy dzielnie walczyli z upałem, górami i swoimi słabościami. Ostatecznie Szymon Wiktorowicz zdobył srebrny medal, a brąz wywalczył Mateusz Celak.
Gratulacje dla zawodnikw i ich trenera Jacka Wojtarka.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (838) z dnia 2 Sierpnia 2013r.