Drzewica

Trzech juniorów LKK w kadrze Polski

Kajakarstwo górskie

W miniony weekend zawodnicy Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica uczestniczyli w IX międzynarodowych regatach slalomowych ?O puchar prezydenta Krakowa?. Impreza była połączona z drugim rzutem Pucharu Polski i Ligi Młodzików 2012. Stanowiła też ostatni etap kwalifikacji do kadry narodowej juniorów.
Do walki na torze w Krakowie?Tyńcu przystąpiło ponad sto osad, głównie z naszego kraju, choć nie zabrakło przedstawicieli Kazachstanu, Niemiec i Nowej Zelandii.
Pierwszego dnia ? w sobotę, 26 maja ? rozegrano kwalifikacje w kategorii open (seniorzy i juniorzy) oraz regaty Ligi Młodzików.
W C?1 mężczyzn najlepszy wynik z naszych zanotował Bartosz Łęgosz, który wywalczył szóstą pozycję, okazując się najlepszym juniorem. Siódme miejsce zajął Paweł Smolarski, drugi w grupie juniorów. Na trzynastej pozycji sklasyfikowano Przemysława Nowaka. W K?1 mężczyzn Bartosz Dębowski był dziewiąty, co dało mu trzecią lokatę wśród juniorów. Jarosław Klata uplasował się na piętnastej pozycji.
Z dobrej strony pokazali się młodzicy. W kanadyjkach jedynkach Adam Gąsiorowski wywalczył miejsce trzecie. Wojciech Klata był czwarty, Michał Franczak piąty, Krzysztof Zych szósty a Szymon Zawadzki ósmy. W K?1 chłopców tuż za podium znalazł się Adam Kopczyński. Jakub Szymański zajął miejsce piąte, Rafał Staszewski siódme. W gronie kajakarek najlepiej popłynęła Kasia Smolarska, uzyskując ósmy czas. Klaudia Raczyńska była dziesiąta, Agata Król jedenasta, Kinga Czarnecka dwunasta. Po raz kolejny medalowe pozycje wywalczyły drzewickie dwójki kanadyjki. Osada Michał Franczak ? Adam Gąsiorowski była druga a dwójka Krzysztof Zych ? Wojciech Klata trzecia.
W niedzielę ? dniu półfinałów i finałów regat ?O puchar prezydenta Krakowa? ? startowali już tylko nasi juniorzy. W przejeździe półfinałowym doskonały wynik zanotował Paweł Smolarski, który zajął drugie miejsce w C?1. Przemek Nowak wywalczył siódmą pozycję i też awansował do finału. Bartosz Łęgosz, któremu sędziowie przyznali 56 punktów karnych, nie wszedł do finału i uplasował się na trzynastym miejscu. Sukces w półfinale zanotował kajakarz Bartek Dębowski, uzyskując czwarty rezultat. Jarek Klata był dziewiętnasty.
W finale C?1 Paweł Smolarski otrzymał 52 punkty karne, co pozbawiło go miejsca w czołówce. Reprezentant LKK, uczący się obecnie w krakowskiej SMS, był siódmy w klasyfikacji generalnej. Przemka Nowaka ukarano za ominięcie trzech bramek. Został sklasyfikowany na dziesiątej pozycji.
W drugim przejeździe wystartował też Bartosz Łęgosz. Jego przejazd zaliczano tylko do kadrowej kwalifikacji. Młody kanadyjkarz z Drzewicy popłynął kapitalnie. Uzyskał świetny czas (gorszy jedynie od rezultatu zwycięzcy, Grzegorza Wójsa ze Startu Nowy Sącz) i wygrał ze wszystkimi juniorami. W finale K?1 mężczyzn Bartosz Dębowski wywalczył siódme miejsce. W klasyfikacji juniorów był drugi.
Po zawodach w Krakowie poznaliśmy skład reprezentacji Polski juniorów w slalomie kajakowym na 2012 rok. LKK ma się z czego cieszyć, ponieważ wprowadził do kadry trzech zawodników. Miejsca w C?1 wywalczyli Bartosz Łęgosz i Paweł Smolarski. Reprezentantem Polski w K?1 został Bartosz Dębowski.
Największy sukces zanotował Bartek Łęgosz. Jako zwycięzca kwalifikacji w kanadyjkach jedynkach weźmie udział w głównej imprezie sezonu ? mistrzostwach świata juniorów w amerykańskim Wausau (11?15 lipca). Koszty pokryje Polski Związek Kajakowy. Być może do Stanów Zjednoczonych polecą także dwaj pozostali kadrowicze z LKK. Obecnie trwają rozmowy na temat form sfinansowania ich wyjazdu.
Dodajmy, że w kajakach jedynkach kwalifikacje wygrał Paweł Reszelewski z KKK Kraków, wychowanek drzewickiego klubu.