tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Trwa usuwanie skutków powodzi

 
Gwałtowne ulewy, które przeszły nad naszym powiatem w nocy z 24 na 25 czerwca wyrządziły poważne szkody w gminie Drzewica. Nasiąknięta ziemia nie przyjmowała wody, która w wielu miejscach przelewała się przez rowy i przepusty. Podtopionych zostało grubo ponad sto budynków. W wielu miejscowościach trwała akcja ratunkowa z udziałem strażaków, służb gminnych i mieszkańcówSołtys Brzustowca, Eugeniusz Wrzesień przed jedną z zalanych posesji na Smugach


Najbardziej dramatyczna sytuacja panowała w części Brzustowca zwanej Smugami. Takiej powodzi nie pamiętają najstarsi mieszkańcy. Woda płynęła od strony Rożka i przez Brzustowiec?Górki wdarła się na niżej położony teren. Zalała drogę, podwórka oraz budynki mieszkalne i gospodarcze. Jak szacuje Urząd Gminy i Miasta, podtopionych zostało około trzydziestu budynków.
W opanowaniu żywiołu pomogło dopiero użycie koparki i wykopanie rowu, którym woda została odprowadzona do cieku płynącego w stronę Drzewicy. A ten spokojny na co dzień strumyk przez kilka godzin był rwącą, górską rzeką. Jej naporowi nie oparł się tunel pod wiaduktem kolejowym. Przez błonie woda dotarła do Drzewiczki, niszcząc wcześniej chodnik przy drodze wojewódzkiej i zalewając jedną z posesji.
W innych miejscowościach również zanotowano duże szkody ? głównie podtopienia piwnic, budynków gospodarczych oraz zniszczenia dróg. Takie zdarzenia miały miejsce m.in. w Strzyżowie, Werówce, Radzicach Dużych, Dąbrówce, Brzuzie i Trzebinie.
Obecnie w całej gminie trwają porządki po powodzi. UGiM dokonuje doraźnych napraw, przede wszystkim dróg dojazdowych do pól. Szkody zgłaszane są także zarządcom dróg powiatowych i wojewódzkich. W niektórych budynkach nadal trwa wypompowywanie wody.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (834) z dnia 5 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »