tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Tragedia nad wodą

 

Tragicznie zakończyły się poszukiwania 24?latka. 30 czerwca i 1 lipca policjanci oraz strażacy na zbiorniku wodnym w Drzewicy poszukiwali młodego mężczyzny, który wg relacji świadków po skoku do wody z rowerku wodnego nie wypłynął na powierzchnię. 30 czerwca około godziny 21.45 dyżurny opoczyńskiej policji został powiadomiony o prawdopodobnym utonięciu młodego mężczyzny w wodach zalewu. Do późnych godzin nocnych policjanci oraz strażacy prowadzili akcję poszukiwawczo?ratowniczą. 1 lipca do działań włączyły się grupy ratownicze PSP i OSP z Opoczna, PSP z Tomaszowa Maz. i Piotrkowa Tryb. oraz OSP z Drzewicy. Akcję poszukiwawczą prowadzono nie tylko na zalewie. W tym samym czasie 24?latek był poszukiwany we wszystkich możliwych miejscach ? u znajomych i przyjaciół, których mógł odwiedzić bez informowania rodziny i swoich kolegów. Niestety sprawdził się czarny scenariusz.
Około godzi. 15.30 płetwonurkowie wyłowili ciało 24?letniego opocznianina. Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że w sobotę, 30 czerwca, trzech mężczyzn wypożyczyło rowerek wodny i wypłynęło w stronę domku rybaka. W trakcie wyprawy młodzi mężczyźni postanowili wskoczyć do wody. Niestety 24?latek już nie wypłynął na powierzchnię. Ustalono, że byli nietrzeźwi. Badanie wykazało i ich organizmach 0,8 i ponad promil alkoholu. Prawdopodobnie więc również i ofiara była nietrzeźwa.
Policjanci dotarli do świadków tego zdarzenia, którzy słyszeli wołanie o pomoc. Na rowerze wodnym nie znaleziono kamizelek ratunkowych ani kapoków.
Apelujemy o ostrożność podczas kąpieli wodnych. Wielu tragediom można zapobiec, o ile będziemy pamiętali o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Na pewno nie wolno korzystać z wodnych kąpieli po alkoholu! Należy też pamiętać o tym, że rozgrzane słońcem ciało należy schładzać stopniowo, powoli się zanurzając w wodzie i lekko ochlapując klatkę piersiową. Takie postępowanie jest konieczne, by uniknąć szoku termicznego, który może doprowadzić do śmierci!
Absolutnie nie wolno się bawić w podtapianie innych pływających lub wrzucanie ich do wody z brzegu. Podtapianie może wywołać panikę, która może się przekształcić w efekcie dożywotni uraz lub (w przypadku zachłyśnięcia) nawet sowodować śmierć. Wrzucanie kogoś z brzegu do wody może mieć taki sam finał. Bardzo groźne są też skoki do wody na głowę. Jeśli nie znamy dobrze dna i nie kontrolujemy codziennie jego stanu ? absolutnie nie ryzykujmy. Co roku przybywa ofiar tych popisów ? giną młodzi i bardzo młodzi chłopcy. Części z nich udaje się (?) przeżyć, lecz do końca życia będą się poruszać na wózku inwalidzkim, całkowicie sparaliżowani po urazach kręgosłupa. To nie jest czcze gadanie ? popatrzcie sami na stronach internetowych, poczytajcie sobie zwierzenia tych nastolatków i 20?parolatków?
Rodzicom przypominamy o nieustannej kontroli zachowania dzieci ? ich naprawdę nie wolno spuszczać z oka, gdy są w pobliżu wody lub już bawią się w wodzie. Maluchy mogą zachłysnąć się nawet bawiąc się na brzegu, mogą pobiec do wody, goniąc piłkę. Jedyne, co na pewno należy zrobić, to od jak najmłodszych lat uczyć dzieci pływać, oswajać z wodą i uświadamiać o zagrożeniach.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (782) z dnia 6 Lipca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »