tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Trójkąty na niebie

 
Gdy chcemy coś zrozumieć, to "wgryzamy się w temat" i staramy się go pojąć. Jednak porządkując chaos informacji, nasz umysł narzuca nań też swoje preferencje i schematy...


Gdy spojrzymy na nocne niebo, nie zobaczymy pojedynczych gwiazd. Nasze oczy połączą je w większe całości. Widzimy na przykład konstelację Wielkiej Niedźwiedzicy, Oriona, Kasjopei itp. Jeśli nie znamy gwiazdozbiorów, nasze oczy i tak zaczną "tworzyć" z plątaniny gwiazd jakieś kształty ? trójkąty, romby, trapezy itp. W dodatku owe "figury niebieskie" wyłonią się na niebie bez naszego świadomego wysiłku: "O te cztery jasne gwiazdy jakby tworzyły kwadrat?". Dlaczego tak jest, że zamiast chaotycznego układu pojedynczych kropek, widzimy jakieś figury?

Własności umysłu
Psychologów od dawna zastanawiało, jak umysł tworzy porządek w chaosie informacji, z którym mamy do czynienia od samego początku życia. My, ludzie, od zawsze próbowaliśmy przecież uporządkować świat. Przyczyn powodzi starożytni poszukiwali w gniewie bogów, pioruny rzucał Zeus, a chmury po niebie pchały skrzydła Wichru?Ptaka.
Pragnienie uporządkowania świata stoi za utrzymywaniem przez ludzi określonego światopoglądu, nie sprawdzonych przekonań na temat świata czy wierzeń religijnych. Także współczesna nauka jest produktem wysiłków umysłu nad znalezieniem porządku w tym, co obserwujemy.
Jak umysł odnajduje sens? Jedną z odpowiedzi przyniosło właśnie obserwowanie gwiazd. Otóż okazuje się, że większość ludzi, patrząc na nieznane konstelacje, widzi przede wszystkim trójkąty. Jest tak dlatego, że najprostszym sposobem zorganizowania chaosu w jakiś wzór jest połączenie trzech elementów. Trzy informacje stanowią najprostszy schemat. Oczywiście możemy nauczyć się wyodrębniać większe lub mniejsze całości, ale trójkąty wyłaniają się najłatwiej.

Święta trójca
Ponieważ układ trzech elementów stanowi dla naszego umysłu najłatwiejszą do wyłowienia konstrukcję, to trzy elementy traktujemy jako coś naturalnego, podstawowego. Dlatego mówimy na przykład "do trzech razy sztuka" ? nie do dwóch ani do czterech, ale właśnie do trzech. Bóg występuje w trzech osobach, było trzech muszkieterów, w bajkach często występują trzy postacie (np. kopciuszek i dwie złe siostry, trzy świnki, dwóch braci próbuje coś zrobić, ale dopiero trzeciemu się udaje itp.).
Łacińskie przysłowie mówi Omne trinum perfectum ? Każda trójka doskonała (w dosłownym tłumaczeniu Wszystko co składa się z trzech elementów jest doskonałe. Warto zauważyć, że przysłowie to składa się właśnie z trzech słów). Porządkujemy też świat, stosując trzy elementy (np. "Liczą się tylko: wiara, nadzieja, miłość" lub "Świat rozwija się wg zasady: teza, antyteza, synteza". Istnieją trzy odrębne byty: "soma, psyche, pneuma ? ciało, psychika, duch", "Wolność, równość, braterstwo, oto nasze społeczeństwo" itd.).

Trójka w myśleniu
Ponieważ trzy elementy stanowią naturalną całość, to to co składa się z trzech części uważamy za lepsze. Na przykład Arystoteles twierdził, że Całością jest to, co ma początek, środek i koniec. I na tej zasadzie uczymy się w szkole tworzyć opowiadania (wstęp, rozwinięcie, zakończenie), pisać listy (przywitanie, treść, pożegnanie) opowiadać dowcipy (zapowiedź, treść, puenta) itp.
Jeśli więc chcemy stworzyć przekazy, które inni ludzie będą łatwo rozumieli, zapamiętywali i obdarzali większą wiarygodnością, powinniśmy pamiętać o magicznej właściwości trzech elementów. Na przykład: "Pamiętaj synku liczą się trzy rzeczy: nauka, nauka i jeszcze raz nauka".


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (899) z dnia 3 Października 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »