tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdrowie

 Test jedzenia

 
Zdaniem psychologa


Psychologowie odkryli to, co większość z nas dobrze wiedziała: jedzenie idzie w parze z miłością. I nie tylko dlatego, że miłość dojrzewa podczas romantycznych kolacji ze świecami (a po tych kolacjach jest zwykle konsumowana). Także dlatego, że jedzeniem próbujemy wypełniać dziury w naszych sercach. Związek między jedzeniem a miłością (a raczej brakiem miłości) jest na tyle silny, że występuje u milionów ludzi! Ale nie tylko osoby otyłe doświadczają związku między emocjami a jedzeniem. Uczucie nieszczęścia i stresu może bowiem również ?zatkać? nasz przewód pokarmowy. Wtedy, przeżywając stres, zupełnie tracimy uczucie łaknienia i nie jemy nic, chudnąc.
Dlaczego tak się dzieje? Na ten temat jest wiele teorii. Faktem jest jednak, że niektóre osoby jedzą tym więcej, im gorzej się czują. Dotyczy to zarówno mężczyzna jak i kobiet, choć kobiety mają z tym znacznie większy kłopot. Przede wszystkim dlatego, że mężowie rzadziej je przytulają, gdy one zyskują na wadze. To z kolei powoduje coraz to większe uczucie samotności lub pustki, które ?zmusza? do jedzenia. Ponadto dla kobiet otyłość jest o wiele trudniejsza do zniesienia, bowiem w naszej kulturze szczupłość kobiety oznacza jej atrakcyjność. Pokazuje to ciekawe odkrycie. Otóż zbadano, że waga laureatek Miss Świata z roku na rok jest coraz to mniejsza!
Proponuję wykonanie testu, którzy zmierzy, jak silny jest u ciebie związek między jedzeniem a miłością. Przy każdym twierdzeniu proszę wpisać liczbę od jeden do pięciu, przy czym poszczególne liczby mają następujący sens: 1 = nigdy, 2 = rzadko, 3 = od czasu do czasu; 4 = często; 5 = zawsze. Pod koniec testu trzeba będzie zsumować punkty, a następnie sprawdzić, do jakiej kategorii ludzi najlepiej pasujemy. Oto pytania:

1. W trakcie pracowitego dnia, wieczorem lub w nocy podjadam słodycze, chipsy i inne tuczące pokarmy.
2. Gdy nie czuję się najlepiej pod względem psychicznym, jem niezdrowe rzeczy.
3. Co pewien czas próbuję stracić wagę. Zwykle jednak mi się to nie udaje.
4. Mam poczucie winy z powodu mojego sposobu odżywiania się.
5. Jadam z powodu nudy lub gdy chcę się pocieszyć.
6. Jem, gdy nie jestem głodny (głodna).
7. Czasem ukrywam jedzenie tak, aby inni nie wiedzieli ile i co jem.
8. Często krytykuję siebie lub innych ludzi za sposób w jaki się odżywiają.
9. Krytykuję swoją wagę lub wagę mojego partnera.
10. Jestem przekonany (przekonana), że sprawy jedzenia miały zły wpływ na moje ważne relacje z innymi ludźmi.
11. Gdy mam zły nastrój, nudzę się, jestem samotny (samotna), ostatnia rzecz, którą jestem gotów robić, to ćwiczenia fizyczne.

Wyniki

Suma punktów mieści się w przedziale od 45?55. Jesteś w pułapce błędnego koła: złe relacje z bliskimi wpływają na ilość i jakość tego, co jesz. Niezdrowe jedzenie pogarsza z kolei twoje relacje z bliskimi i przyczynia się do przeżywania stresu. Może to prowadzić do głębszych konfliktów i zniszczyć twoje zdrowie.

27?44 punkty
Nie troszczysz się należycie o swoje zdrowie fizyczne i dobrostan psychiczny. Masz jednak poczucie, że możesz coś z tym zrobić, choć raczej niewiele z tym robisz.

11?26 punktów
Rozumiesz wagę dobrych nawyków jedzenia. Wypływa to prawdopodobnie z umiejętności przystosowania się i samokontroli. Jeśli jednak masz bardzo sztywny rytuał jedzenia, twoje problemy interpersonalne mogą tlić się w ukryciu.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (810) z dnia 18 Stycznia 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »