Już 7 listopada w województwie lubuskim zostaną wyłączone pierwsze nadajniki tradycyjnej telewizji analogowej. Później stopniowo przestaną działać w całym kraju. W naszym województwie zostaną wyłączone w maju przyszłego roku
Z szacunków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wynika, że tylko 20 procent Polaków, korzystających z telewizji naziemnej, jest przygotowanych do cyfrowej rewolucji. Do końca 2013 roku w całym kraju zostanie wyłączony sygnał telewizji analogowej, który zostanie zastąpiony cyfrowym. Chcąc nadal oglądać telewizję trzeba będzie przestawić się na odbieranie naziemnego sygnału cyfrowego. Zmiany te nie dotyczą użytkowników anten satelitarnych.
W okolicach Łodzi nadajniki telewizji analogowej zostaną wyłączone 20 maja przyszłego roku. W gminie Opoczno, zgodnie z harmonogramem dla gmin na stronie internetowej cyfryzacji.gov.pl, emisja analogowa ma zostać wyłączona 20 maja przyszłego roku. Niespełna dwa miesiące później w całej Polsce będzie dostępny tylko sygnał cyfrowy. W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej znajduje się 19 programów, rozmieszczonych na trzech multipleksach cyfrowych (MUX), czyli pakietów programów telewizyjnych, radiowych i usług dodatkowych, transmitowanych w cyfrowej jakości. Wdrażaniem multipleksów, na podstawie umów zawartych z Telewizją Polską, Telewizją Polsat, Grupą TVN, Polskimi Mediami i innymi prywatnymi nadawcami, zajmuje się firma Emitel. W ramach MUX?1 odbiorcy mogą oglądać siedem programów: TVP 1, TVP 2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV oraz TTV. Wdrożenie tego multipleksu właściwie już się zakończyło w całym kraju. 30 września Emitel uruchomił ostatnie stacje nadawcze dla MUX?1, które pozwalają na odbiór tych programów przez 95% Polaków. W MUX?2 znajdują się takie programy jak: Polsat, TVN, TVN 7, TV 4, TV Puls, TV Puls 2 (wersja testowa, w przyszłości będzie to kanał dla dzieci: puls Kids), TV 6 i Polsat Sport News. Drugi multipleks obejmuje zasięgiem 94% mieszkańców Polski. Do końca przyszłego roku jego zakres zwiększy się do 97%. Najmniejszy zasięg ma MUX?3, na którym znajdują się programy Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia. Z trzeciego multipleksu korzysta na razie tylko 45% Polaków. W naszym województwie jest on dostępny tylko w Łodzi i w okolicach oraz w części północno?wschodniej za sprawą nadajnika w Warszawie. Dopiero od kwietnia 2014 roku zasięg MUX?3 znacznie się rozszerzy i dotrze do 98% mieszkańców kraju.
Z danych procentowych wynika, że sygnał telewizji cyfrowej nie będzie dostępny w całym kraju ze względu na ukształtowanie terenu. Wówczas do odbioru cyfrowego pozostanie satelita. 19 programów w cyfrowej jakości rozmieszczonych na trzech multipleksach można oglądać za darmo. W przyszłości oferta ma zostać jeszcze poszerzona o kolejne multipleksy i programy.
Instalacja naziemnej telewizji wiąże się na początku z kosztami, ale tylko w przypadku gdy nie mamy telewizora z wbudowanym tunerem DVB?T. Ten skrót oznacza europejski standard, w jakim nadawana jest w Polsce naziemna telewizja cyfrowa. W odbiornikach nowej generacji takie urządzenie jest wbudowane. Jeśli nasz odbiornik nie ma takich funkcji, możemy zdecydować się na zakup nowego lub znacznie tańsze rozwiązanie) zaopatrzyć stary telewizor w dekoder DVB?T. To niewielkie urządzenie, które trzeba wpiąć między instalacje antenową i telewizor.
Do odbioru cyfrowego sygnału nie trzeba kupować nowej anteny. Wystarczy ta, która używaliśmy do odbioru telewizji analogowej. Nowy sygnał jest nadawany na tym samym paśmie. Eksperci zalecają anteny zewnętrzne ? siatkowe lub kierunkowe, ustawić w stronę nadajnika. W naszym przypadku w stronę Łodzi lub Przysuchy.
Naziemna telewizja cyfrowa to bezpłatna oferta, z której może skorzystać każdy. Jeśli się na nią nie zdecydujemy, wtedy za kilka miesięcy na ekranach telewizorów zobaczymy tylko czarny obraz. Innej ofert telewizji naziemnej po prostu nie będzie. Jest jeszcze czas, żeby przygotować się do tych zmian. |