tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam drewno opałowe i kominkowe 511 542 ...
czytaj dalej »

Sprzedam wóz ciągnikowy, tel 668 197 ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdrowie

 Tchórz i lew

 
Czy możemy zmienić własne cechy psychiczne? Czy możemy kształtować naszą naturę? Zmienić się z człowieka pospolitego w niezwykłego, z podłego w świętego? Odpowiedź na to pytanie jest złożona?

Ludzka natura jest szalenie skomplikowana. Nie zawsze jest bowiem tak, że robimy to, czego pragniemy, bywa że to co robimy jest dla nas wstrętne, a czasem pragniemy robić rzeczy, których się wstydzimy lub wręcz nienawidzimy?

Oczy mówią prawdę
Źrenica ludzkiego oka rozszerza się i kurczy z wielu powodów, np. w zależności od ilości światła, które wpada do oka. Istotnym czynnikiem wpływającym na wielkość źrenic jest atrakcyjność seksualna rozmówcy: Gdy zbliża się o nas osoba atrakcyjna seksualnie, nasze źrenice się rozszerzają. Tego odruchu świadomie nie kontrolujemy i działa on niezależnie od naszej woli.
W pewnym eksperymencie (opisywanym przez Hessa i Petrovicha) pokazywano ludziom zdjęcia różnych atrakcyjnych osób (kobiet, mężczyzn i dzieci), obserwując kiedy źrenice badanych rozszerzają się najbardziej.
Okazało się, że źrenice kobiet rozszerzały się na widok ładnych dzieci i atrakcyjnych mężczyzn. Źrenice mężczyzn rozszerzały się na widok atrakcyjnych kobiet, nie reagowały zaś na zdjęcia mężczyzn i dzieci. Dla mężczyzn ? homoseksualistów najbardziej atrakcyjne były ? co oczywiste ? zdjęcia przystojnych mężczyzn.
Najciekawsze jednak odkrycie nastąpiło, gdy pokazywano zdjęcia ?hipersamcom? ? tak nazywano w badaniu mężczyzn, którzy na co dzień mieli bardzo wiele stosunków seksualnych z wieloma kobietami i często zmieniali partnerki. Okazało się, że ich źrenice nie rozszerzały się na widok pięknych kobiet, tak jak oczekiwano. Przeciwnie, gdy patrzyli na zdjęcia kobiet ich źrenice często zwężały się, rozszerzały się natomiast na widok przystojnych mężczyzn!

Skomplikowana natura
Wygląda na to, że ci mężczyźni mieli ukryte skłonności homoseksualne zaś częste współżycie z kobietami było sposobem udowodnienia sobie, że nie są homoseksualistami! Zmieniając partnerki uspokajali się co do swojej orientacji seksualnej: Wszystko jest ze mną w porządku. Przecież widać, że jestem supersamcem?
To badanie odzwierciedla jednak coś więcej niż tylko fakt posiadania przez niektórych mężczyzn ukrytych skłonności seksualnych. Być może ujawnia się tu ogólna cecha ludzkiej natury? Na tej zasadzie osoba, która uważa się za nieśmiałą może zgłaszać się do wszelkich wystąpień publicznych, grać duszę towarzystwa i robić rzeczy, których się boi po to, aby pokonać swoją nieśmiałość. Człowiek, który uważa siebie za agresywnego może stać się nadmiernie delikatny, aż nienaturalnie dobry. Osoba, która pragnie zdradzić partnera może zacząć głośno potępiać wszelką zdradę i zacznie brzydzić się wszelkimi, nawet najbardziej niewinnymi kontaktami z atrakcyjnymi osobami drugiej płci.

Zmiana ludzkiej natury
Czy taka strategia działania na może zmienić nasze prawdziwe pragnienia? Czy człowiek, który uważa się za tchórza zmieni się w odważnego, jeśli będzie robić odważne rzeczy, podejmować ryzyko i ?wchodzić do klatki z lwem?? Homoseksualista, który staje się homofobem i utrzymuje wiele heteroseksualnych kontaktów, zmieni się w heteroseksualistę?
Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna: niektóre cechy naszego charakteru naprawdę możemy zmienić tym sposobem. To dotyczy zwłaszcza cech moralnych, takich jak uczciwość, szczerość, odwaga, szlachetność. Pewne cechy zmienić jest trudniej ? do nich właśnie należy orientacja seksualna i skłonność do perwersji seksualnych.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (808) z dnia 4 Stycznia 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »