tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Tarnoszyn 2012

 
Wspomnienia z wakacji





Po raz kolejny grupa młodzieży z Opoczna postanowiła swoje wakacje spędzić w malowniczym zakątku Roztocza, na ziemi ulhóweckiej. Bogata tradycja wschodnia, obyczaje, kultura oraz zabytki przyciągają i urzekają swoim urokiem niejednego przyjezdnego.
Wielkie uznanie należy się Zarządowi Stowarzyszenia ?Pomocna dłoń? z Tarnoszyna, które było głównym organizatorem letniego wypoczynku oraz wójta gminy Ulhówek, który pomimo napiętego kalendarza prac, osobiście spotkał się z młodzieżą i życzył miłego wypoczynku. Dzięki ich staraniom i głębokiemu zaangażowaniu, młodzież z Opoczna miała okazję poznać piękno i bogactwo kulturowe gminy Ulhówek. Duże uznanie należy się również członkom Koła Łowieckiego z Dynisk, którzy pomimo nasilonych prac żniwnych poświęcili swój czas na spotkanie się z gośćmi z Opoczna. Po przedstawieniu swojej zdobyczy, podjęli opocznian wspaniałą potrawę myśliwską oraz upieczonym udźcem z dzika. Na spożycie potraw młodzi poświęcili kilka godzin. Nie obeszło się bez słodkiego deseru ? miodu z pasieki Andrzeja Liseckiego z Dynisk.
Wakacyjne spotkanie z kulturą, młodzież rozpoczęła od pieszej wyprawy do miejsca gdzie w połowie XIX w. stał dwór należący do Izadory i Juliana Skólimowskich ? właścicieli Dynisk. Jak legenda głosi, tam po raz dpierwszy doszło do romantycznego spotkania Artura Grottgera, artysty malarza, z Wandą Monne. Świadkiem tego spotkania jest do dzisiaj samotnie stojąca sosna. Na pamiątkę tej pięknej miłości, corocznie obchodzone są w Dyniskach Dni Grottgerowskie.
Ciekawą lekcję historii młodzi opocznianie odrobili w placówce Straży Granicznej w Chłopiatynie, gdzie mogli zobaczyć stacjonarne i mobilne stanowiska pracy do kontrolowania granicy Unii Europejskiej. Byli również na pasie zielonej granicy z Ukrainą, szczególnie chronionym ze względu na liczne nielegalne przejścia obywateli państw spoza UE.
Do najciekawszych wspomnień z wakacji zaliczyć należy trasę po okolicznych miejscowościach, w których znajdują się cerkwie. I tak wędrówkę szlakiem cerkiewnym, młodzież rozpoczęła od Szczepiatyna. Tam zobaczyli murowaną cerkiew grekokatolicką pw. św. Trójcy z 1913 r. Z zapisków wiadomo, że obecna cerkiew została zbudowana na miejscu starszej, drewnianej, czego dowodem jest częściowo wyposażone wnętrze na wzór z poprzedniej świątyni pochodzącej z końca XVIII. Na placu stoi piękna zabytkowa drewniana dzwonnica z 1890 r.
Kolejną miejscowością na szlaku był Korczmin gdzie znajduje się drewniana cerkiew grekokatolicka pw. Objawienia Chrystusa. Z historii młodzi dowiedzieli się, że pierwotnie przyjęto datę wybudowania cerkwi na 1658 rok, ale podczas prac konserwatorskich w latach 90. XX wieku odkryto inskrypcję z niepełną datą ?157.? co świadczy o jej dużo wcześniejszym pochodzeniu. W cerkwi znajdowała się cudowna ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Była ona szczególnie adorowana i czczona w wiekach XVII i XVIII. Obecnie, po konserwacji znajduje się w cerkwi w Lublinie. Do dnia dzisiejszego cerkiew była kilkakrotnie przebudowywana i remontowana.
Wędrując szlakiem cerkiewnym, młodzież zwiedziła kolejną drewnianą cerkiew z 1887 r., pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Budyninie, obok której XIX?wieczna kamienna figura św. Floriana. Historia głosi, że ocalenie drewnianej cerkwi mimo wojennej zawieruchy przypisuje się właśnie obecności św. Floriana. Ciekawym miejscem jest cmentarz z nagrobkami bruśnieńskimi.
Młodzi opocznianie byli zachwyceni tym co zobaczyli na własne oczy. Uważają, że warto było pokonać tak długą drogę aby poznać malownicze zakątki Roztocza i ziemię ulhówecką wraz z jej mieszkańcami, przyrodą, kulturą i zbytkami. Są wdzięczni organizatorom za miło spędzony czas. To szczególne miejsce wypoczynku polecają tym wszystkim, których na co dzień męczą problemy zawodowe i rodzinne, aby choć przez chwilę zatrzymali się i zastanowili nad sensem życia. Tam czas płynie wolniej z dala od gwaru miejskiego w otoczeniu bogatej tradycji wschodniej i rozkoszy jadła wiejskiego.
Młodzi deklarują, że w przyszłym roku również przyjadą aby wraz z miejscowymi wiernymi wziąć udział w pieszej pielgrzymce na Ukrainę do Korczowa z okazji obchodów święta Zaśnięcia NMP.
Kazimiera Frączak


Kazimiera Frączak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 34 (789) z dnia 24 Sierpnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »