tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Tak będzie wyglądało Regionalne Centrum Kultury

 
Wiosną rozpocznie się budowa Regionalnego Centrum Kultury. Gminna inwestycja będzie realizowana dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej



Projekt koncepcyjny Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy


Zamysł budowy RCK pojawił się ponad trzy lata temu, kiedy to Warsztat Terapii Zajęciowej został z konieczności przeniesiony do siedziby Ośrodka Kultury Gminy i Miasta. WTZ zajął parter budynku przy ulicy Braci Kobylańskich, mieszczący wcześniej lokale OKGiM oraz Biblioteki Samorządowej. Od tej pory Ośrodek Kultury funkcjonuje na mniejszej powierzchni, natomiast biblioteka zmieniła adres i działa w Szkole Podstawowej w Drzewicy.

Samorządowy ocenili, że sytuację lokalową obu placówek najlepiej poprawi budowa nowoczesnego gmachu na miarę XXI wieku, który będzie spełniał jeszcze wiele innych funkcji. Warunkiem powstania RCK było jednak pozyskanie zewnętrznego wsparcia.
Najważniejsze kryterium zostało spełnione, ponieważ na realizację inwestycji gmina otrzymała pomoc finansową z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej, działania V.4 ?Infrastruktura kultury?. Dofinansowanie na poziomie 50% koszów może wynieść 7.133.531,28 zł.
Pod koniec 2011 roku zadanie zostało wpisane do planu inwestycyjnego gminy. ? Bez zdobycia unijnego wsparcia taka decyzja na pewno by nie zapadła. Należy zaznaczyć, że są to pieniądze celowe, przeznaczone tylko i wyłącznie na budowę RCK ? mówi burmistrz Janusz Reszelewski. ? Na lokalizację budynku wybraliśmy gminną działkę między halą sportową Szkoły Podstawowej w Drzewicy a prywatną posesją, w sąsiedztwie osiedla Bolesława Chrobrego i orlika.
Przetarg na zaprojektowanie i budowę RCK wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano?Usługowo?Handlowe ?Agat? z Kielc, oferując cenę w wysokości 8.462.511,93 zł brutto. Umowę z gminą podpisało 26 lipca ubiegłego roku.
Wykonawca zrealizował już pierwszą część zlecenia ? zaprojektował budynek i przygotował pełną dokumentację. Zgodnie z ustaleniami, sporządził m.in. dwa projekty koncepcyjne. Po konsultacjach z udziałem pracowników UGiM, Ośrodka Kultury i biblioteki wybrano jedną z koncepcji, według której powstał wielobranżowy projekt budowlany i będzie realizowana inwestycja. Możemy już podać szczegóły projektu.

Bez barier architektonicznych
Budynek z dwiema kondygnacjami nadziemnymi i piwnicą ma mieć 47 m długości i 32 szerokości. Powierzchnia zabudowy wyniesie 1464 m2 a powierzchnia użytkowa 2267 m2. Obiekt wyposażony we wszystkie systemy instalacyjne będzie klimatyzowany, monitorowany i ogrzewany ciepłem pochodzącym z kotłowni miejskiej, przy czym wodę użytkową podgrzeją kolektory słoneczne.
Główne wejście i elewację frontową zaprojektowano od ulicy Stawowej. Przewidziano odrębne wejścia dla personelu, zaplecza sali widowiskowej i kuchni. Kolorystyka elewacji nie jest jeszcze znana, prezentowana przez nas na zdjęciu ma charakter przykładowy.
Budynek będzie przystosowany do korzystania przez osoby z każdej grupy wiekowej, o różnym stopniu sprawności fizycznej, w tym niepełnosprawne i poruszające się na wózkach inwalidzkich. Zaprojektowano m.in. pochylnie dla niepełnosprawnych i windę dla jednoczesnego korzystania przez 6 osób (również osoby na wózkach).

Parter z salą widowiskową
Centralnym miejscem parteru będzie sala widowiskowa z widownią na 300 miejsc, od pozostałych części budynku wyizolowana akustycznie. Scena z drewnianą, sprężystą podłogą, kotarami i ekranem będzie przystosowana do prezentacji sztuk teatralnych, koncertów muzycznych, widowisk tanecznych i filmów.
Ponad czterometrowa różnica poziomu dwóch skrajnych rzędów widowni ma gwarantować bardzo dobrą widoczność z każdego miejsca sali. Widzowie zasiądą w fotelach z podnoszonymi siedzeniami.
Przy sali widowiskowej zostaną wybudowane garderoby, sala prób teatralnych i pełne zaplecze techniczne. Obok przewidziano przestrzeń ekspozycyjną oraz miejsce na kawiarenkę.
Na parterze powstanie ponadto ośrodek dokumentowania tradycji regionalnej, prezentujący kulturalny i historyczny dorobek ziemi drzewickiej. W jego skład wejdzie sala ekspozycji oraz zaplecze do opracowywania wystaw i zbiorów.
Ta kondygnacja pomieści także lokale administracyjne, kuchnię oraz salę konferencyjną z możliwością podziału na trzy mniejsze pomieszczenia (dzięki ścianom przesuwnym). Przy głównym wejściu pojawi się punkt informacji turystycznej.

Co na piętrze?
Na piętrze swoją siedzibę będzie miała Biblioteka Samorządowa. Zespół biblioteczny to kilka pomieszczeń, m.in. wypożyczalnia książek wyposażona w dwa terminale z dostępem do katalogów elektronicznych, czytelnia czasopism i naukowa oraz czytelnia multimedialna z kawiarenką internetową.
Zgodnie z projektem, na piętrze zostaną rozmieszczone pracownie Ośrodka Kultury: sala prób orkiestry dętej, sala muzyczna i magazyn sprzętu zespołów muzycznych, sala taneczna z zapleczem oraz pracownia plastyczna wyposażona w cztery stanowiska komputerowe, umywalkę, zlew i wannę na glinę.
Powstanie kolejna sala wielofunkcyjna, zaprojektowana z możliwością dzielenia na dwie mniejsze, projektornia z widokiem na scenę i salę, pomieszczenie akustyka i oświetleniowca a także studio nagrań.

Parking na 50 miejsc
Następnym zadaniem wykonawcy będzie zagospodarowanie terenu wokół budynku. W obrębie RCK, m.in. od strony ulicy Stawowej, zostaną wybudowane parkingi na 50 miejsc. Jak nas poinformowano w UGiM, projekt nie przewiduje cięcia dębów rosnących przy drodze.
Pojawią się nowe chodniki i wewnętrzne ciągi komunikacyjne, w tym zjazd ze Stawowej. W gestii kieleckiej firmy jest też oświetlenie terenu. Całość upiększy niska i wysoka zieleń.

Wiosną wkopanie łopaty
Opracowany harmonogram zakłada, że roboty budowlane ruszą wiosną. Komplet dokumentów niezbędnych do otrzymania pozwolenia na budowę jest już złożony w Starostwie Powiatowym.
Na zrealizowanie inwestycji firma z Kielc ma czas do października 2014 r. W międzyczasie UGiM ogłosi jeszcze jeden przetarg, tym razem na wyposażenie obiektu.
? Do nowego budynku przeniosą się nie tylko Ośrodek Kultury i Biblioteka Samorządowa. Swoje miejsce znajdą tu lokalne organizacje, które nie mają siedziby i często działają w domach społeczników ? zaznacza Janusz Reszelwski.
Dodajmy, ze po wybudowaniu Regionalnego Centrum Kultury zwolni się piętro budynku przy ul. Braci Kobylańskich. Jakie plany zagospodarowania tych pomieszczeń ma gmina?
? Planujemy rozszerzyć ofertę dla osób niepełnosprawnych i potrzebujących opieki ? kończy burmistrz.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (809) z dnia 11 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »