tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

STUDNIE głębinowe, pogłębianie studni w kręgach, ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. XCV

 
Podgaj to miejscowość w gminie Paradyż. Jest oddalona od Opoczna o 21 km. Skąd pochodzi nazwa tej wioski? O tym w kolejnym materiale z cyklu


Podgaj zalicza się do nazw topograficznych, czyli takich, które odnoszą się do właściwości topo? lub geograficznych danej osady. Omawiana nazwa nawiązuje do cech okolicy i dzięki niej możemy poznać dawne naturalne warunki osadnicze, podobnie jak w przypadku np.: Międzyrzecza, Zagórowa, Podlasek czy Zawiercia. Nie trudno wywnioskować, że Międzyrzecz leży między rzekami, Zagórów ? za górami, Podlaski ? pod lasem a Zawiercie ? za Wartą. Analogicznie nazwa Podgaj powstała ze względu na umiejscowienie wioski pod gajem. Przez językoznawców zaliczana jest także do nazw, które były tworzone za pomocą przyrostków i przedrostków.
Niestety materiały dotyczące nazw miejscowych z terenu powiatu, nie zawierają wielu informacji na temat tej miejscowości. Wiemy, że poza naszym lokalnym Podgajem, w całej Polsce jest jeszcze pięć wsi o identycznie brzmiącej nazwie, które położone są w województwach: dolnośląskim, kujawsko?pomorskim (dwie miejscowości), lubelskim i świętokrzyskim. W województwie śląskim taką nazwę nadano osadzie leśnej, a w wielkopolskim, poza osadą leśną, nazwano tak leśniczówkę i przysiółek.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (897) z dnia 19 Września 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »