tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. XC

 
Kazimierzów oddalony jest od Opoczna o 16 km

Z danych historycznych wynika, że Kazimierzów powstał około 1820 roku. Jego nazwa pochodzi od Kazimierza Skórkowskiego herbu Jelita. Z dzieła pn. "Szlachta koronna wobec konfederacji targowickiej" Dariusza Rolnika wiadomo, że był on stolnikiem opoczyńskim w 1793 roku oraz podczaszym opoczyńskiego w latach 1788?1793. Kazimierz Skórkowski był także konsyliarzem województwa sandomierskiego i konsyliarzem konfederacji generalnej koronnej w konfederacji targowickiej. Wraz ze swym ojcem Feliksem, uzyskał w 1807 roku potwierdzenie szlachectwa, dzięki wyciągowi z metryk szlachty Galicji Zachodniej z Lwowa. 13 czerwca 1843 roku, po śmierci ojca, odziedziczył majątek w Wielkiej Woli wraz z Paradyżem.
Zanim to jednak nastąpiło, Feliks Skórkowski odziedziczył majątek Wielka Wola po swoim ojcu Janie Saryuszu Skórkowskim, zmarłym w 1797 roku. Feliks prowadził ożywioną działalność kolonizacyjną. Dzięki jego inicjatywie powstały kolonie: Joaniów, Feliksów, Przyłęk, Kazimierzów i Alfonsów.
Nazwa każdej z tych miejscowości ma związek z którymś z członków rodu Skórkowskich. Kazimierzów i Alfonsów pochodzą od imion synów Feliksa, Feliksów od niego samego, a Joaniów od małżonki, tj. Joanny z Darowskich. Według źródeł historycznych, pierwszymi osadnikami w tej wsi byli koloniści niemieccy, którzy w 1871 roku przenieśli się poza Dniepr.
Z danych statystycznych wynika, że Kazimierzów w 1881 roku posiadał 29 domów i 224 mieszkańców. Nazwa tej wsi pierwszy raz została odnotowana w 1882 roku i już wówczas osiągnęła obowiązującą do dziś postać. Ci, którzy przeczytali choć kilka "Tajemnic ukrytych w nazwach" bez problemu zdiagnozują, do której z grup klasyfikowany jest Kazimierzów. Oczywiście jest to typowy przykład nazwy dzierżawczej, która oznacza miejscowość stanowiącą niegdyś własność człowieka od którego imienia lub określenia godności została utworzona. Zatem przy pomocy przyrostka ?ów powstały takie nazwy miejscowości jak np. Antoniów, Adamów, Józefów czy właśnie Kazimierzów. Mimo że sama miejscowość jest stosunkowo młoda, powstała de facto w XIX wieku, to etymologia tej słynnej w całym kraju nazwy (oraz zbliżonych jej form) sięga czasu panowania Piastów.
Aby było łatwiej dotrzeć do źródeł nazwy tej wioski i rozłożyć ją na czynniki pierwsze, skupimy się na podstawie słowotwórczej Kazimierz?, tak popularnej na terenie Polski zarówno wśród nazw miejscowych, jak i imion. Jak wspomnieliśmy wyżej, przyrostek ?ów służy nam jedynie do określenia tego, że ta miejscowość niegdyś należała do niejakiego Kazimierza.
Przeglądając mapę Polski z łatwością natrafimy na nazwy miejscowości, które wiele łączy pod względem budowy. W poszukiwaniu etymologicznych "braci i sióstr" naszego lokalnego Kazimierzowa, natrafiliśmy na dwanaście innych identycznie brzmiących nazw oraz miejscowości: Kazimierz Biskupi, Kazimierz Dolny, Kazimierza Wielka czy Kaźmierz (forma powstała przez ściągnięcie fonetyczne). Wszystkie podstawy tych nazw łączy dzierżawczy typ (z użyciem przyrostka j oraz jeru) oraz wczesnośredniowieczna metryka. Nazwę tę nosiły już wyrazy świętopietrza z lat 1325?1327 jako Cazmirz. Forma zlatynizowana, Cazimiria, notowana jest od XIV wieku. Od XVI wieku upowszechnia się dzisiejsza postać Kazimierz.
Nazwy o tej podstawie słowotwórczej pochodzą od imienia Kazimir, późniejszego Kazimierza. Przybrały obowiązującą do dziś formę w wyniku fonetycznego przekształcenia grupy ?irz w ?erz. Językoznawcy nie są jednogłośni mając na uwadze to, co oznacza ów imię. Stanisław Rospond w "Słowniku etymologicznym miast i gmin PRL" napisał, że tyczy się ono osoby sławnej w kazaniu. Zdecydowana większość naukowców jest jednak zdania, że ta współcześnie przyjęta forma staropolskiego imienia oznacza tego, który niszczy pokój. Według nas, druga opcja jest najbardziej prawdopodobna, bowiem rozkładając to imię na poszczególne człony i analizując je na bazie Słownika Staropolskiego, można dojść do takiego samego wniosku, jak przeważający odsetek onomastyków.
Pierwszy człon kazi? pochodzi od staropolskiego słowa kazić, oznaczającego niszczyć, psuć. Mir natomiast odnosi się do spokoju. Staropolskie kaź mir było zaś niczym innym jak niszcz pokój!
Kazimierz to imię dynastyczne Piastów. Pierwszym mężczyzną noszącym je w tej dynastii był Kazimierz Odnowiciel, syn Mieszka II i Rychezy, a ostatnim Kazimierz II, książę cieszyński. Imię to było także chętnie nadawane w dynastii Jagiellonów. Według historyków, większość nazw o tej podstawie słowotwórczej odnosi się do niezwykłej, już za życia, popularności Kazimierza Wielkiego. Prawdopodobnie przy chronologicznym i merytorycznym całościowym rozpatrzeniu wszystkich Kazmirów, ułożyłby się znaczny ciąg nazw nie tyle dzierżawczych, co stricte pamiątkowych, zawdzięczających swą etymologię Kazimierzom piastowskim, głównie najbardziej popularnemu, także w opoczyńskiem, właśnie Kazimierzowi Wielkiemu.
W związku z tym, iż imiona średniowieczne często pełniły funkcję życzeń, dlatego zapewne nosiciel tego imienia miał sprawdzić się podczas wojen, które były charakterystyczne dla tego okresu. Ogromnie popularne było także w latach 30., 40. i 50. XX wieku, obecnie należy do bardzo rzadkich imion męskich.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 33 (892) z dnia 15 Sierpnia 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »