tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. LXXXVIII

 
Irenów to wioska w gminie Paradyż, oddalona od Opoczna o 21 km

Pierwsza wzmianka na temat nazwy tej wsi pochodzi z 1882 roku i już wówczas miała ona postać obowiązującą do dziś, czyli Irenów. Jej etymologia wiąże się z imieniem żeńskim Irena. Nazwa składa się podstawy słowotwórczej Iren- z sufiksem -ów.
Jest to typowy przykład nazwy dzierżawczej, których jest bardzo dużo na terenie powiatu opoczyńskiego. Oznaczały one pierwotnie miejscowości stanowiące kiedyś własność człowieka, od którego imienia lub nazwy godności dana nazwa została utworzona. Nazwy te stanowiły kiedyś przymiotniki i tworzone były od nazw osobowych. Zatem przy pomocy przyrostka -ów powstały takie nazwy miejscowości jak np. Antoniów, Adamów, Kazimierzów, Józefów, czy właśnie omawiany dziś Irenów.
Ta wieś powstała w wyniku prowadzonej wówczas parcelacji Wójcina. Została utworzona, wraz z Piaskami, Hieronimowem i Bogusławami z inicjatywy dziedzica Wojciecha Więckowskiego. Te kolonie tworzone były w latach 1850-1860 na pustkowiach.
Ze źródeł historycznych wynika, że Irenów w 1881 roku należał do majątku Wójcin i posiadał wówczas zaledwie dwa domy i dziesięciu mieszkańców. Pod koniec XIX wieku majątek ten uległ parcelacji.
Obecnie Irenów jest samodzielną wioską, która w latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (890) z dnia 1 Sierpnia 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »