tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. LXXXVII

 
Honoratów to wieś w gminie Paradyż. Od Opoczna dzieli ją prawie 25 km

Pierwsza wzmianka na temat nazwy tej wioski została odnotowana w 1882 roku i już wówczas miała ona obowiązującą do dziś postać, Honoratów. Jej etymologia jest ściśle związana z imieniem żeńskim Honorata.
Jest to nazwa stricte dzierżawcza, z podstawą słowotwórczą Honorat? oraz sufiksem ?ów. Honorata jest żeńskim odpowiednikiem łacińskiego imienia Honorat, oznaczającego osobę czczoną, szanowaną i wymagającą szacunku.
Honoratów powstał około 1859 roku. Nazwę wziął od Honoraty Więckowskiej, córki ostatniego dziedzica tego majątku, Wojciecha Więckowskiego, który zmarł w 1865 roku.
Za jego czasów nastąpił rozwój osadnictwa na tych terenach. Przejął on Wójcin od Wacława Szklenarza Glassera. Około 1830 roku, na gruntach wójcińskich w pobliżu karczmy, wśród lasu przy drodze piaszczystej, powstała smolarnia i piec wapienny. Osadę nazwano Krasik.
Był też inicjatorem utworzenia nowych kolonii, takich jak: Piaski, Irenów, Hieronimów i Bogusławy. Powstawały one w latach 1850?1860 na innych pustkowiach. Posiadłość Honoratów należała administracyjnie do gminy Wielka Wola.
Z danych demograficznych z 1881 roku wynika, że było tam wówczas 11 domów i 61 mieszkańców. W latach 1975?1998 wieś administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (889) z dnia 25 Lipca 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »