tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. LXXVIII

 
Świeciechów to miejscowość w gminie Mniszków, która jest oddalona od Opoczna o 20 km. Skąd pochodzi nazwa tej wioski i jakie wydarzenia historyczne są z nią związane?


Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1221 roku i wówczas nazywała sie ona Svescecov. W 1229 ewoluowała do Specechou, by w 1308 roku stać się Sweczechowem. W 1361 nazwa ta osiągnęła postać Suzeczechow, a w 1420 roku notowano ją jako Sweczechow. Forma Szwyeczyechow zaczęła obowiązywać od 1508 roku, by w 1520 roku zmienić się w Swyeczechow, a w 1577 być zapisywaną jako Swiecziechow. Obecnie obowiązuje postać Świeciechów.
Według językoznawców, nazwa należy do grupy dzierżawczych i pochodzi od człowieka o słowiańskim imieniu bądź pseudonimie Świeciech lub Sieciech, które pisano w ubiegłych wiekach: Specechau, Seczehow i Swyeczechów.
Niektórzy onomastycy są jednak zdania, że podstawa tej nazwy może mieć swoje korzenie w wyrazie świat, który niegdyś oznaczał światło oraz jasną, czystą wodę, dawniej określaną mianem "światłej". Bardziej prawdopodobna jest jednak pierwsza wersja zaproponowana przez Marię Kamińską w "Nazwach miejscowych dawnego województwa sandomierskiego".
Dane historyczne podają, że miejscowość ta istnieje od XII wieku. Dawniej częściowo należała do cystersów sulejowskich oraz do osób prywatnych. W latach 1975?1998 wieś administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego. Obecnie położona jest w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (880) z dnia 23 Maja 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »