tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Tajemnice ukryte w nazwach cz. LIX

 
Krzczonów to wieś oddalona od Opoczna o 12 km

Pierwsze wzmianki pochodzą z 1321 roku i wówczas brzmiała ona Krzczonowo. W zapisach z 1354 roku pojawia się forma Krzczonow, a w 1508 roku przeistacza się w Krczonow. W 1511 roku nazwa ta przechodzi kolejną metamorfozę i staje się Crczonow, a w 1529 roku ewoluuje do Krsczonow, by w 1527 roku wrócić do popularnej wcześniej Krczonow. W 1789 roku dominowała forma Chrzczonów, zaś w 1883 roku pierwszy raz pojawia się nazwa w obowiązującym do dziś kształcie Krzczonów, wówczas czasem jeszcze mylnie pisanym Kszczonów. W 1921 na dobre zakorzeniła się wersja Krzczonów.
Co do pochodzenia mazwy, to językoznawcy są praktycznie jednogłośni. Większość diagnozuje, że jest to nazwa dzierżawcza, która oznacza własność Krzczona lub człowieka o staropolskim imieniu Krzczonot. Oba imiona mają swe korzenie w czasowniku chrzcić, który dawniej był zapisywany jako krzcić. Niektórzy są jednak zdania, że nazwa ta pochodzi od staroczeskiego wyrazu krscon, oznaczającego krynicę, źródło.
Założycielami wsi byli Duninowie herbu Łabędź i miejscowość ta była w ich posiadaniu przez pięćset lat. W 1354 roku właścicielem wioski był Pietrasz, syn Krystyna Dunina. W tym czasie, poza Krzczonowem, należały do niego także Zameczek, Trzebina, Ruszkowice, dwie Wole i część Przystałowic. W 1775 roku Krzczonów przeszedł w posiadanie rodziny Szaniewskich, a w 1789 roku należał do Michała Zyglera. Wówczas były tu browar, gorzelnia, kuźnia i karczma. Z danych demograficznych wynika natomiast, że w 1881 roku w tej wiosce znajdowało się 38 domów i mieszkało tu 202 ludzi.
Do 1954 roku istniała gmina Krzczonów, która działała w województwie kieleckim, łódzkim i ponownie w kieleckim. Jej nazwa pochodziła od wsi Krzczonów, jednak siedzibą władz gminy był Kraszków. W okresie międzywojennym gmina Krzczonów należała do powiatu opoczyńskiego w województwie kieleckim. 1 kwietnia 1939 roku, gminę wraz z całym powiatem opoczyńskim przeniesiono do województwa łódzkiego. Po wojnie gmina przez krótki czas zachowała przynależność administracyjną, lecz już 6 lipca 1950 roku została wraz z całym powiatem przyłączona z powrotem do województwa kieleckiego. Według stanu z 1 lipca 1952 roku gmina składała się z osiemnastu gromad: Bielowice, Brzustowiec, Brzustowiec Kolonia, Brzezinki, Budy, Dzielna, Gałki, Jelnia, Kraszków, Krzczonów, Krzczonów Kolonia, Mroczków Ślepy, Rozwady, Snarki, Sołek, Trzebina, Wólka Karwicka, Wólka Karwicka Kolonia, Wygnanów i Wywóz. Jednostka została zniesiona 29 września 1954 roku wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin. Po reaktywowaniu gmin 1 stycznia 1973 roku gminy Krzczonów nie przywrócono, a jej dawny obszar wszedł głównie w skład gmin Opoczno i Drzewica. W latach 1975?1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego. Obecnie Krzczonów leży w województwie łódzkim, powiecie opoczyńskim i gminie Drzewica.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (856) z dnia 6 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »