tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. LIII

 
Dąbrówka to wieś w gminie Drzewica. Jest oddalona od Opoczna o 17 km. Jakie wydarzenia historyczne są z nią związane i jakie tajemnice kryje nazwa tej miejscowości? O tym w kolejnym materiale z cyklu


Pierwsze źródła historyczne traktujące o wydarzeniach w Dąbrówce pochodzą z początku XVI wieku. W 1775 roku, wraz z innymi osadami, wchodziła w skład dóbr Drzewicy i należała do rodziny Szaniewskich. Według regestru poborowego z 1789 roku, było w niej wówczas 18 domów. W XVIII wieku tę wieś dzierżawili niejacy Grubińscy i Soskowscy. W 1827 roku obejmowała już 21 domów i 122 mieszkańców, a w 1881 roku 16 zabudowań mieszkalnych i 150 osób w nich zameldowanych.
Dąbrówka należy do niezwykle popularnych w regionie opoczyńskim nazw topograficznych. Zalicza się ściśle do tych miejscowości z terenu naszego powiatu, których nazwy tworzone były od wyrazów określających szatę roślinną. Nietrudno domyśleć się, że w tym przypadku chodzi o dąb. Wyraz dąbrówka w staropolszczyźnie oznaczał po prostu zarośla dębowe. Nazwa istnieje w materiałach onomastycznych od XIII wieku, a w jednym z nich, z 1277 roku, jej zapis funkcjonował jako Dubrouka.
Drzewicka Dąbrówka pojawia się w źródłach językoznawczych jednak trochę później, w 1321 roku i wtedy brzmiała ona Dambrowa. W 1361 roku istnieje w zapisach jako Dąbrouca, w 1508 roku ewoluuje do Dąmbrowka, w 1520 roku przybiera postać Dambrowka, w 1789 roku staje się Dąbrowką, by w 1880 roku funkcjonować już w obowiązującej do dziś postaci Dąbrówka.
Wyraziste i niezwykle produktywne takie jak ta nazwy topograficzne nie uległy znacznym zmianom językowym. W zasadzie tylko pisownia, ze względu na różnie notowaną na przestrzeni dziejów samogłoskę nosową ą, bywała różna.
Nazwa ta w całym kraju cieszy się wielką popularnością. W książce "Nazwy miejscowe Polski ? historia, pochodzenie, zmiany" pod redakcją Kazimierza Rymuta, występuje aż 97 identycznie brzmiących Dąbrówek. Gdyby dodać do nich te z om zamiast ą oraz z drugim członem nazwy, byłoby ich jeszcze dużo więcej.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (850) z dnia 25 Października 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »