tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. CXVI

 
Myślibórz to wieś położona na terenie gminy Żarnów. Od Opoczna dzielą ją 24 km

Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z 1508 roku i wtedy to zwano ją Myslyborz lub Myszlyborz. W 1511 roku zdecydowano się na pierwszą w podanych wyżej form, a około 1520 roku ukształtowała się postać Mysliborz, stosowana zamiennie z Myśliborze. Obecnie nazwa tej miejscowości notowana jest jako Myślibórz.
Zdaniem językoznawczyni Marii Kamińskiej, jest to typowy przykład nazwy dzierżawczej, której etymologia odnosi się do osoby o imieniu Myślibor. Nazwa ta została utworzona na wzór polskich nazw miejscowych, pochodnych od złożonych imion osobowych, posiadających stary przyrostek dzierżawczy.
Imię Myślibor było niegdyś bardzo popularne, szczególnie na zachodnim Pomorzu. Identycznie nazwano ważny gród zachodniopomorski oraz miejscowość położoną w dawnym powiecie szczecińskim, z niemieckiego zwana Matzelburg. Koło Pyrzyc znajdują się zaś Myśliborki, mające te same etymologicznie korzenie co żarnowski Myślibórz, a dawniej istniał także Myślibórz koło Koszalina.
Historia żarnowskiego Myśliborza sięga średniowiecza. Pierwotnie wieś należała do kasztelanii żarnowskiej, a o jej istnieniu pisali Jan Długosz i Jan Łaski. W XV wieku miejscowość należała do do Jana Giżyckiego herbu Gozdawa.
Niektórzy włościanie z terenu tej wsi oddawali wówczas dziesięcinę arcybiskupom gnieźnieńskim, inni natomiast prebendzie turebskiej przy katedrze sandomierskiej. Dochody z folwarku trafiały do parafii w Żarnowie i szły na utrzymanie wikariuszy. Dawniej w Myśliborzu znajdowały się pokłady rudy żelaza i kamieniołomy piaskowca.
Z danych demograficznych wynika, że w 1827 roku w wiosce było 12 domów, zamieszkałych przez 163 włościan, a 1887 roku znajdowało się tam 25 zabudowań mieszkalnych i 175 zameldowanych w nich osób. Pod koniec XIX wieku obszar folwarku wynosił 1253 morgi, a grunty chłopów miały powierzchnię 214 mórg. Wówczas folwark należał do barona Fraenkla.
W XX wieku dwór przeszedł w posiadanie rodziny Chmielewskich. Wtedy do dóbr Myśliborza należały także dwie kolonie wieczysto?dzierżawne, Władysławów i Widuch. W 1918 roku w Widuchu założono szkołę, która w 1925 roku została przeniesiona do Myśliborza. Rejon Myślibórz wchodził w skład Staropolskiego Okręgu Przemysłowego i słynął z lasów oraz złóż ceramicznych i iłów ogniotrwałych.
Od czasów zaborów do 1954 roku Myślibórz należał do gminy Machory. W latach 1954?1972 wioska zaliczana była do gromady Marcinków, a w wyniku reformy administracyjnej w 1973 roku została włączona do gminy Żarnów. Dziś jest wsią sołecką, położoną przy drogach gminnych. Wioska od wieków wchodzi w skład parafii św. Mikołaja w Żarnowie. Z danych demograficznych z ostatnich lat wynika, że w 1998 roku w Myśliborzu mieszkało 140 osób, zaś w 2013 roku wioska liczyła 97 mieszkańców. Obecnie w miejscowości znajduje się świetlica wiejska.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (924) z dnia 3 Kwietnia 2015r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »