tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. CXI

 
Ławki to miejscowość w gminie Żarnów, którą od Opoczna dzieli niewiele ponad 31 km

Ławki to jedna z dziewięciu polskich miejscowości lub osad o tej nazwie. Najwięcej, bo aż trzy, znajduje się w województwie warmińsko?mazurskim. Zdaniem Aliny Naruszewcz?Duchlińskiej, autorki publikacji "Nazewnictwo na Warmii i Mazurach", niegdyś osadnicy zamieszkując na terenach zasiedlonych przez Prusów przejmowali już istniejące nazwy w ich postaci oryginalnej lub dokonując adaptacji do własnego języka. Stąd człon "ławki", pochodzący z pruskiego lauk(u)s, oznaczający osadę. Na Mazurach, poza trzema wioskami o nazwie Ławki, spotkać można także wiele miejscowości, w których ten wyraz stanowi drugi z członów, np. Gągławki czy Sterławki (a pamiętacie Skiroławki). W przypadku etymologi nazwy Ławki w gminie Żarnów, sprawa nie jest tak oczywista jak w przypadku identycznie brzmiących wiosek i osad w województwie warmińsko?mazurskim. Oczywiście powiązanie jej pochodzenia z osadą jest jak najbardziej prawdopodobne, jednak warto się głębiej przyjrzeć tej nazwie pod kątem etymologicznym.
Uogólniając, ławka to obiekt służący do siedzenia, będący zarazem elementem małej architektury. Można zatem dociekać, że to od ławki właśnie ta miejscowość zawdzięcza swoją nazwę. Z racji tego, że ławeczka jest jednym z elementów kojarzącym się z otoczeniem wiejskiej chaty, zatem ta opcja również jest brana pod uwagę. Liczba mnoga zawarta w tej nazwie może świadczyć o tym, że dawniej w tej wsi przed chałupami było wyjątkowo dużo ławek.
W Słowniku Staropolskim ławka jest od XIV wieku jednoznaczna z kładką. Być może ta nazwa swój początek wzięła od niewielkiego mosteczku. Od XV wieku ławkę utożsamiano także kramem lub straganem.
Sięgając jeszcze głębiej, do praindoeuropejszczyzny, podstawą słowotwórczą tego wyrazu jest leu, odnoszący się do kamienia. Nazwa ta może więc pochodzić od kamienia do siedzenia lub kamiennej ławy.
Żadna z tych tez nie jest jednak udowodniona naukowo. Wszystko to jedynie opcje brane pod uwagę przez językoznawców.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (919) z dnia 27 Lutego 2015r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »