tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. CII

 
Wielka Wola to miejscowość w gminie Paradyż, która jest oddalona od Opoczna o 16 km

Wieś była znana już w XVI wieku. Wówczas w zapisach figurowała jako Wola Daleszowska. Obecna nazwa pojawiła się w końcu XVII wieku, w związku z rozwijającym się kultem religijnym, ale w jaki sposób, nie wiadomo.
W owych czasach na południowym obszarze tych dóbr powstała nowa osada klasztorna. Jak wskazują regestry poborowe z 1789 roku, był tam wówczas dwór, browar, karczma i 30 domów.
W trzynastym tomie "Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" z 1893 roku zawarta jest informacja, że wtedy Wielka Wola należała do parafii Wójcin. Dziś należy do parafii Wielka Wola ? Paradyż.
Od XVII wieku aż do pierwszej połowy XX wieku, majątek ten należał do Skórkowskich, herbu Jelita. Dziedzice tej wsi mieli udział w prawie patronatu kościoła parafialnego w Lipie.
W pierwszej połowie XIX wieku w Wielkiej Woli gospodarzył dr Feliks Skórkowski, który prowadził na tych terenach ożywioną działalność kolonizacyjną. Dzięki jego inicjatywie powstały kolonie: Joaniów, Feliksów, Przyłęk, Kazimierzów i Alfonsów. Z danych demograficznych wynika, że w 1827 roku było tu 17 domów i 47 mieszkańców.
W okresie międzywojnia, w starym dworze mieściły się różne pamiątki historyczne: zbroje rycerskie, militaria, portrety, naczynia, meble, dokumenty i książki.
Jan Piotr Dekowski w książce pt. "Opoczno i okolice", publikacji z 1984 roku, pisał, że w tych czasach po dawnym dworze pozostała jedynie oficyna, w której mieściło się biuro filii Państwowego Ośrodka Maszynowego. Po 1989 roku większość POM?ów została zlikwidowana. Część działa nadal, jednak już jako przedsiębiorstwa prywatne. W Wielkiej Woli oficyna dworska stała jeszcze do niedawna.
Dziś park dworski jest zadbany i zrewitalizowany. W miejscu dawnego podjazdu stoi altana. W jego pobliżu na uwagę zasługuje klasycystyczna murowana kaplica z 1824 roku. Jest to budowla na planie prostokąta z zaokrąglonymi narożami. Jan Piotr Dekowski w swojej publikacji pisał również o drewnianej zrębowej karczmie z przełomu XVIII i XIX wieku, z podcieniem frontowym, wspartym na murowanych kolumnach, która była ulokowana przy drodze, od strony Opoczna. Autor zwrócił także uwagę na kapliczkę przydrożną, mieszczącą się pod gontowym daszkiem namiotowym, wspartym na czterech drewnianych słupach oraz rzeźbę ludową przedstawiającą św. Wawrzyńca.
W 1918 roku w tej wiosce stanął krzyż na postumencie. To pamiątka odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez wiele lat było to jedyne miejsce na terenie gminy, przy którym obchodzono święta patriotyczne.
Obecnie w Wielkiej Woli znajduje się jeden z zakładów Grupy Paradyż, firmy zajmującej się produkcją ceramiki budowlanej: płytek, kafelków ceramicznych, glazury i terakoty. Jest tu także stadion na 1500 miejsc.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (905) z dnia 14 Listopada 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »