tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach ? CI

 
Sylwerynów to wieś w gminie Paradyż oddalona od Opoczna o około 19 km


Sylwerynów powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Niektóre źródła historyczne podają, że swe powstanie i nazwę zawdzięcza Sylwestrowi Łempickiemu.
Jest to szablonowy przykład nazwy dzierżawczej, która oznacza miejscowość stanowiącą niegdyś własność człowieka od którego imienia została utworzona. Podobnie jak np. Kazimierzów, Adamów czy Józefów, nazwa ta powstała przy pomocy przyrostka ?ów.
Jeśli rzeczywiście Sylwerynów pochodzi od człowieka o imieniu Sylwester, do myślenia daje podstawa słowotwórcza tej nazwy. Dlaczego Sylwerynów, a nie Sylwesterów? W tym celu prześledziliśmy etymologię imienia Sylwester i okazuje się, że Sylweryn traktowany jest jako przekształcenie lub zdrobnienie. Prawdopodobnie tak właśnie nazywano założyciela tej wioski i to by tłumaczyło właśnie taką postać nazwy.
Z danych demograficznych z 1881 roku wynika, że wówczas w tej wsi było 20 domów i 129 mieszkańców. W 2007 roku mieszkało tu ponad 90 osób, a na początku lat 90. liczba ta wzrosła do 150.
Obecnie miejscowość składa się z dwóch osad, Sylwerynowa i tzw. Piasków Sylwerynowskich. Według danych z marca, wieś liczy 29 domostw, z czego 5 znajduje się na Piaskach.
Do początku lat 90. w Sylwerynowie, przy drodze do Paradyża, znajdowało się kółko rolnicze. Obecnie majątek dawnego kółka rolniczego jest własnością prywatną.
We wsi znajduje się figurka przydrożna, która została postawiona w pierwszych latach XX wieku. Znajduje się ona w części wschodniej wioski, przy drodze biegnącej z Paradyża do Stanisławowa.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (904) z dnia 7 Listopada 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »