tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Sławnianki i "Słowiki" doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Sławnie zawiązało się w 1964 roku. Jego pierwszą przewodniczącą została Józefa Krzysztofik. Członkinie często organizowały wówczas taneczne zabawy, a ze sprzedaży biletów na imprezy czerpały fundusze na dalszą działalność. Najczęściej za zarobione pieniądze panie kupowały kurczęta do wspólnego odchowu lub wyjeżdżały na wycieczki krajoznawcze. Z tamtych lat gospodynie najmilej wspominają wyjazd do Warszawy na niezapomniany "Podwieczorek przy mikrofonie" oraz wędrówki po Zakopanem. Obecnie sławnianki mają inne pomysły na wspólne spędzanie czasu. Z poprzedniczkami łączy je jednak wiele, a przede wszystkim umiłowanie regionalnych tradycji, które do dziś z radością kultywują


Józefa Krzysztofik stała na czele KGW z Sławnie nieprzerwanie do 1980 roku, kiedy to nową przewodniczącą została Apolonia Biskup, która piastowała to stanowisko do 2009 roku. Przekazała "pałeczkę" Marzenie Sztabie wraz z którą w skład zarządu wchodzą: zastępczyni Jadwiga Sadowska i skarbniczka Małgorzata Filipczak. Obecnie koło liczy 22 aktywnie działające członkinie.
Gospodynie chętnie spędzają ze sobą wolny czas, organizując spotkania z okazji Dnia Kobiet czy ostatków. Tradycją sławnianek są także ogniska integracyjne, połączone ze wspólnym śpiewem i pieczeniem kiełbasek. ? Z radością bierzemy także udział w przygotowaniach do uroczystości gminnych i kościelnych. Uwielbiamy się ze sobą spotykać, a w naszym kole jednoczy się kilka pokoleń kobiet. Najmłodsza z nas, Małgosia Sztaba, ma 8 lat, ale już dostrzegamy w niej potencjał. Jestem dumna także z członkiń Apolonii Biskup i Marianny Włodarczyk, które są posiadaczkami "Orderu Serca Matkom Wsi" oraz z dwóch nastolatek Małgosi Kawińskiej i Oli Bińczyk, które choć bardzo młode wiekiem, wkładają wiele pracy i zaangazowania w działalność naszego koła ? mówi przewodnicząca Marzena Sztaba.
Ważnym wydarzeniem w historii KGW w Sławnie było udostępnienie na potrzeby koła w 2009 roku przez władze gminy pomieszczenia w budynku OSP. ? Dzięki tej inicjatywie mamy teraz stały punkt spotkań, za co jesteśmy bardzo wdzięczne ? mówi przewodnicząca.
Sławnianki chętnie współpracują z różnymi organizacjami i instytucjami, do których należą przede wszystkim Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury, OSP oraz sołectwo.
Chlubą sławnianek jest założony przy KGW w 1965 roku zespół folklorystyczny. Autorką pierwszych utworów, które znalazły się w repertuarze grupy, była miejscowa bibliotekarka Otylia Biskup. Z czasem teksty piosenek, przyśpiewek i wierszy tworzyły także Janina Włodarczyk i Bronisława Świdzińska. Zespół, w latach 70. i 80. uświetniał wiele imprez odbywających się w remizach strażackich w Sławnie i sąsiednich wioskach, na które licznie przybyli mieszkańcy okolicznych wiosek.
Pod koniec lat 80. doszło do zawieszenia działalności grupy, jednak dzięki staraniom ówczesnej przewodniczącej Apolonii Biskup oraz sołtyski Leokadii Skowrońskiej już w 1990 roku doszło do reaktywacji zespołu.
Pierwszy występ grupy, po wznowieniu działalności, odbył się w 1991 roku. Zespół dał wtedy popis na dożynkach wojewódzkich, które tego roku odbywały się właśnie w Sławnie. Ekipie przygrywał wówczas miejscowy organista Zbigniew Kosylak. W 1992 roku grupa wzięła udział w "Przeglądzie zespołów artystycznych" na szczeblu gminnym oraz uzyskała trzecie miejsce w "Dniach folkloru opoczyńskiego". Wójt gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, dostrzegając i doceniając sukcesy zespołu, objął, wraz z Radą Gminy, patronat nad grupą. Instruktorem muzycznym "Słowików", bowiem taką nazwę nadano wówczas zespołowi, został Edward Rogowski, który tę funkcję pełni do dziś.
Przez wiele lat funkcjonowania, grupa uświetniła imponującą liczbę imprez lokalnych i wojewódzkich. Do jej największych osiągnięć należą sukcesy odniesione podczas "Dni folkloru opoczyńskiego": drugie miejsce ze zaprezentowanie obrzędu okupin" w 1994 roku, wyróżnienie za przygotowanie programu artystycznego Wykopki w 1995 roku oraz zwycięstwo za przedstawienie andrzejek. Poza tym, zespół może poszczycić się zajęciem drugiego miejsca w trzecim międzypowiatowym przeglądzie dorobku artystycznego w Żychlinie, wyróżnieniem na ogólnopolskim festiwalu "Ziemia i pieśń" w Szprotawie oraz występami w Sali Kongresowej w Warszawie.
W kwietniu 1995 roku zespół obchodził jubileusz 30?lecia swojej działalności. Z tej okazji przyznano długoletnim członkom zespołu: Zuzannie Karasińskiej, Janinie Górskiej, Jolancie Sołtysiak, Bożenie Dębowskiej, Leokadii Skowrońskiej, Apolonii Biskup, Janowi Koziełowi i Andrzejowi Wachowi medale "Zasłużonego działacza kultury".
Obecnie w skład zespołu wchodzą 23 osoby, w tym piętnaście kobiet, pięciu mężczyzn i troje dzieci. "Słowiki" są bardzo medialne. Często stanowią inspirację do przygotowania o nich programu w łódzkiej TVP?3 lub audycji w radiu Kielce. Bogaty repertuar i talenty członków zespołu zostały docenione także na Słowacji, gdzie grupa miała okazję występować. W 2011 roku formacja uczestniczyła w festiwalu "Na styku ziemi łódzkiej, Mazowsza i Małopolski", a rok później w przeglądzie zespołów ludowych "Wałcz 2012".
Zarówno zespół, jak i KGW integrują się ze sobą oraz z mieszkańcami wsi podczas różnego rodzaju imprez okolicznościowych, np. dożynek gminnych, wieczoru sobótkowego, tłustego czwartku, przeglądu stołów wigilijnych czy Festiwalu Pieśni Maryjnych.




Zespół ze Sławna jako laureaci II miejsca podczas Przeglądu Folklorystycznego w MDK w 1993 roku



Obecny skład KGW w Sławnie



"Słowiki" w pełnej krasie


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (837) z dnia 26 Lipca 2013r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »