tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Szukają osady

 
Trwają prace archeologiczne w rejonie Góry Januszewickiej, na terenie przewidzianym pod budowę obwodnicy Opoczna

Zgodnie z polskim prawem, nawiasem mówiąc chyba jednym z najlepszych w tym zakresie, wszędzie tam, gdzie mają być prowadzone prace ziemne na dużą skalę trzeba przeprowadzić badania archeologiczne mające ratować ewentualne zabytki kultury materialnej. Inwestor obwodnicy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisała konkurs. Prace archeologiczne na terenie budowy przyszłej obwodnicy prowadzi od września 2009 Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego.
Z tego co nam powiedział nadzorujący badania Janusz Różycki, w chwili obecnej eksplorowany jest teren, w którym dotychczasowe znaleziska, fragmenty ceramiki łużyckiej, mogą wskazywać na dawna osadę. W ubiegłym roku, badania prowadzone nieco dalej od drogi krajowej K12 dały wynik raczej mierny. Nie znaleziono siedemnastowiecznej osady, a jedynie prawdopodobnie ślady jakiś pojedynczych zabudowań, jak można sądzić po znalezionych fragmentach ceramicznych z XVII wieku.
Teraz teren badań podzielono na mniejsze segmenty, wytypowano miejsca z tzw. jamami (ślady po paleniskach), które będą dokładniej badane. Na terenie badań wykarczowano kilkanaście drzew, pozostawiając pniaki, które najpierw muszą być dokładnie okopane dookoła, by stwierdzić co się znajduje pod nimi, i dopiero wówczas będą usunięte. Prace potrwają jeszcze jakiś czas.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (670) z dnia 14 Maja 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »