tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Szukać ze świecą?

 
Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze

Od zarania dziejów ludzie starali się poznać swoją przyszłość. Robili to patrząc w gwiazdy, obserwując zjawiska przyrody, czyniąc czary, wierząc w przesądy i cudowne amulety. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak będzie nazywał się Wasz przyszły ukochany i jakie nowiny niesie dla Was los, pamiętajcie, że tegoroczne wróżby andrzejkowe trzeba wykonać właśnie dzisiejszej nocy. Andrzejki to taki magiczny wieczór w roku, zarezerwowany dla wróżb i zabaw, obchodzony w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Dziś andrzejki to przede wszystkim dobra zabawa i pretekst do spotkania ze znajomymi, ale kiedyś wróżby andrzejkowe były traktowane znacznie poważniej.
Źródeł szczególnego znaczenia tej nocy należy szukać w okresie przedchrześcijańskim. Jedna z hipotez wiąże wróżby andrzejkowe z celtyckim i germańskim kultem boga Freyra. Był on bogiem płodności i urodzaju, światła słonecznego i deszczu ? podobnie jak św. Andrzej ? orędownikiem zakochanych, patronem małżeństw i pierwszym w kolejce, u którego można wyprosić potomstwo. Wierzono, że jego wstawiennictwo w wigilię jego święta, pozwoli na moment wejrzeć w przyszłość.
Zapomnieliśmy już, że pierwotnie był to wieczór wróżb przeznaczonych tylko dla panien. Mogły one wtedy dowiedzieć się więcej o swoim przyszłym mężu ? poznać jego imię, ujrzeć twarz i wywróżyć, która z panien jako pierwsza wyjdzie za mąż. Dziś, już w koedukacyjnym gronie, wróżymy wszyscy i na wszelkie sposoby, korzystając często z metod naszych prababci.
Powszechnie znana jest wróżba z lustrem, którą dziewczyna wykonuje w samotności. Potrzebne jest lustro, czerwona świeca oraz półmrok, tajemnicza aura. Najpierw należy zapalić świecę św. Andrzejowi, by zesłał dobrą wróżbę. Potem wróżąca siada naprzeciwko lustra, uważnie się w nie wpatruje i czeka na pojawienie się w nim twarzy wybranka, którego jeszcze nie spotkała. A co zrobić, jeśli nikt w lustrze się nie ukaże?
Oto nasza propozycja z wykorzystaniem tych samych akcesoriów:

Miłosne wróżby z płomienia świecy
To prawdopodobnie transformacja starej XV?wiecznej wróżby. Wówczas w garnek wypełniony ziarnem wkładano gromnicę i na podstawie jej płomienia przepowiadano przyszłość. Dzisiaj do tego celu wystarczy świeca w kolorze różowym lub czerwonym. Zapalamy świecę, do wzmocnienia jej magii możemy użyć lustra. To przyczyni się również do rozjaśnienia światła. Czarodziejski blask i lśnienie lustra spowodują podwojenie żywotności płomienia. Ważne też będzie skupienie się wewnętrzne, uspokojenie myśli, otwarcie się na impulsy płynące z podświadomości. Obserwujemy bacznie płomień świecy, nasze pierwsze wrażenie po otwarciu oczu może być następujące:

Chwiejący się, niestabilny płomień ? Oznacza poznanie kogoś w podróży lub z podróży. Możliwe też, że ta osoba będzie związana z podróżami. Jednym słowem może to być bardzo ciekawa znajomość.

Chwiejący się i zwijający spiralnie płomień ? To trudna miłość, prawdopodobnie oznacza wejście w związek osoby trzeciej lub to Ty będziesz tym klinem, który wejdzie w jakiś związek. Jeśli już to się stanie, zastanów się, czy warto komplikować życie i to nie tylko sobie.

Wznoszący się i opadający płomień ? To zapowiedź wzlotów i upadków. Nie będzie jednomyślności, dwie jednostki o silnych osobowościach spotkają się na jednej płaszczyźnie. Niemniej jednak o wszystko musimy walczyć, może zechcesz utrzymać ten związek?
Długi i prosty płomień ? To najlepsza wróżba, oby wszystkim taka się trafiła. Sugeruje pomyślność i zadowolenie właściwie we wszystkich dziedzinach życia.

Płomień sypiący iskrami ? Energetyczna, namiętna i wspaniała miłość. Albo ją spotkasz, albo Twój związek nabierze nowych barw i nowej jakości. Możliwe spotkanie bogatego i wpływowego partnera.

Trzaskający płomień ? To prawdopodobne szczęście w miłości. Będziesz szczęśliwym lub szczęśliwą kochanką, narzeczoną lub żoną. Miłość ta zaowocuje konkretnym związkiem. Niewykluczone szczęście i radość.

Płomień nikły i mały ? Raczej nie spotkasz nikogo, z kim osiągniesz pełnię szczęścia. Może poznasz wiele osób, ale nie zdarzy się nikt zasługujący na uwagę. Strzeż się wejścia w związek, który może Cię złamać.

Uwaga! Nigdy nie należy zdmuchiwać zapalonej świecy, ponieważ moce ognia uważają to za wyjątkowo obraźliwe działanie wobec nich i mogą uchylić wróżbę. Należy w tym przypadku gasić świecę palcami albo najlepiej takim specjalnym przyrządem w kształcie stożka.
Pomyślnych wróżb andrzejkowych i spełnienia marzeń!
Wyszperał: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 48 (803) z dnia 30 Listopada 2012r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »