tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Szpital czeka na euro

 
Szpital powiatowy planuje przeprowadzenie trzech dużych inwestycji, których łączna wartość może sięgnąć 13 mln zł. Ich realizacja jest jednak uzależniona od pozyskania środków unijnych, na które w najbliższym czasie się nie zapowiada

Jesienią ubiegłego roku zarząd opoczyńskiego szpitala ubiegał się o ponad 10 mnl zł dofinansowania ze środków unijnych. Niestety nie udało się go pozyskać. Przypomnijmy - w ramach działania „Infrastruktura ochrony zdrowia” Regionalnego Programu Operacyjnego szpital złożył dwa wnioski. Pierwszy z nich dotyczył zakupu sprzętu medycznego wartości 6,5 mln zł, z czego blisko 5 mln zł miało pochodzić z Unii Europejskiej. Projekt uzyskał pozytywną ocenę merytoryczną, jednak z powodu ograniczonych środków przeznaczonych na to działanie nie został dofinansowany. Drugi projekt dotyczył utworzenia centralnej sterylizatorni w adaptowanych pomieszczeniach szpitala. To zadanie ma kosztować ponad 2 mln zł. Na ten cel 1,5 mln zł mogło pochodzić z funduszy unijnych, jednak projekt uzyskał ocenę negatywną. Szpital ubiegał się również o dotację unijną do realizacji drugiego etapu kompleksowej termomodernizacji swoich budynków. Wniosek w tej sprawie złożono do naboru dla działania „Ochrona powietrza” Regionalnego Programu Operacyjnego. Zadanie wartości 4,5 mln zł mogło liczyć na 3,8 mln zł dotacji, jednak projekt odpadł w ocenie formalnej.
Na realizacje tych zadań przeznaczono w budżecie powiatu na 2010 rok 1,5 mln zł. Nie oznacza to jednak, że inwestycje ruszą w tym roku. Jak powiedział dyrektor SP ZOZ, Jerzy Filipecki, ich realizacja jest uzależniona od pozyskania środków unijnych. Zapowiedział jednocześnie, że szpital będzie składał wnioski w kolejnych naborach. Tu jednak może się pojawić problem, bowiem zgodnie z przyjętym przez zarząd województwa łódzkiego „Harmonogramem ogłaszania konkursów dla poszczególnych działań Regionalnego Programu Operacyjnego”, w 2010 roku nie przewiduje się naboru dla działań, z których szpital mógłby pozyskać środki na wykonanie planowanych inwestycji. Pozostaje więc poszukać innych źródeł dofinansowania, w przeciwnym wypadku plany zarządu jeszcze długo pozostaną tylko planami.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (662) z dnia 19 Marca 2010r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »