tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Szlak konny pod lupą

 
Prokuratura Okręgowa w Łodzi i Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzą śledztwo w sprawie wyłudzeń przy tworzeniu Łódzkiego Szlaku Konnego. Chodzi o pokaźne sumy, ale na razie jeszcze nikt nie usłyszał zarzutów


Nieraz, przyglądając się realizacji projektu "Turystyka w siodle ? infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego", czyli Łódzkiego Szlaku Konnego, zastanawialiśmy się nad sensownością wydawania olbrzymich kwot na ten cel. ŁSK kosztował 33 miliony złotych (16,2 mln to dofinansowanie ze środków unijnych, pozostała suma z budżetu województwa łódzkiego) i okazał się kompletnym niewypałem. Tysiące tablic i billboardów, nowoczesne centrum zarządzania, miejsca postojowe, punkty informacji i monitorowania turysty, wyposażone w komputery, urządzenia nawigacyjne GPS ? to wszystko okazało się zupełnie niepotrzebne. Turystów na koniach jest jak na lekarstwo, a w naszym powiecie jeszcze nich nie widziano. Wystarczyło oznakować szlak w terenie (pomarańczowymi tabliczkami na białym tle) i zakończyć projekt, którego budżet zamknąłby się w kwocie góra kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jednak komuś zależało, żeby wydać na ten cel o wiele więcej.
Od sierpnia ub.r. do maja br. agenci CBA sprawdzali przestrzeganie przez Urząd Marszałkowski w Łodzi procedur przy podejmowaniu decyzji odnoście realizacji ŁSK. Ich śledztwo wykazało szereg nieprawidłowości, w tym poświadczenie nieprawdy w dokumentacji, niedopełnienie obowiązków związanych z przygotowaniem dokumentacji przetargowej (pod względem zgodności z prawem zamówień publicznych), wyłudzenia środków publicznych w postaci dotacji.
O podejrzeniu popełnienia tych przestępstw CBA zawiadomiło Prokuraturę Okręgową w Łodzi, która trzy tygodnie temu wszczęła śledztwo. Łódzcy prokuratorzy sprawdzają działania realizowane przez UM w Łodzi pod kątem dokumentacji i oświadczeń, mających znaczenie przy uzyskaniu dofinansowania tego projektu ze środków unijnych. Prokuratura na razie nie ujawnia kwoty, jakiej dotyczy oszustwo, ale wiadomo, że jest to mienie znacznej wartości. Jeszcze nikt nie usłyszał zarzutów.
Cztery miesiące temu Łódzki Szlak Konny został nominowany w konkursie "Polska pięknieje ? 7 cudów funduszy europejskich" (w kategorii turystyka aktywna), wyróżniającym najlepsze projekty turystyczne dofinansowane ze środków unijnych. Organizatorem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Na szczęście szlak konny nie wygrał (w tej kategorii laureatem zostały termy w Uniejowie). Jednak już samo zgłoszenie ŁSK do konkursu na pewno nie najlepiej świadczy o jego organizatorach.


@tw   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (837) z dnia 26 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »