tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Szkoły do reorganizacji

 


O potrzebie reorganizacji sieci szkół prowadzonych przez gminę Opoczno mówi się od dawna. I choć do tej pory żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły, należy się ich wkrótce spodziewać. Samorząd nie może sobie pozwolić na to, aby w dalszym ciągu dokładać do oświaty ponad 5 mln zł rocznie.
We wtorek, 15 stycznia w MDK burmistrz spotkał się z dyrektorami i nauczycielami szkół podstawowych w Kraśnicy, Kruszewcu, Woli Załężnej i w Dzielnej. Planował porozmawiać z nimi na temat możliwości przekształcenia tych czterech placówek w szkoły społeczne, prowadzone przez stowarzyszenia. Ale na spotkanie przyszli również rodzice, radni i parlamentarzyści w liczbie jeden. Merytoryczne z założenia spotkanie przerodziło się w mityng polityczny i niczego nowego do kwestii sieci szkół nie wniosło.
Wydaje się, że sprawa tych właśnie placówek jest już przesądzona. Szkoły w Kraśnicy, Kruszewcu, Dzielnej i w Woli Załężnej to najmniejsze placówki w gminie. Wszystkie liczą poniżej 70 uczniów (łącznie z zerówką) i generują duże zadłużenie: SP w Kraśnicy prawie 200 tys. zł w 2012 r., w Kruszewcu ? ponad 110 tys zł, w Dzielnej około 112 tys. zł i w Woli Załężnej ponad 60 tys zł. Razem około 480 tys. zł rocznie. Otwarte pozostaje jedynie pytanie, kto założy stowarzyszenie. Jeśli nie uczynią tego rodzice lub nauczyciele aktualnie pracujący w szkole, stowarzyszenie ? przy wsparciu burmistrza ? mogą założyć osoby z zewnątrz.
Reorganizacja wiąże się ze sporymi zmianami, dotyczącymi głównie finansowania placówek. W zasadzie jedynym źródłem ich utrzymania będzie subwencja oświatowa, do której gmina już nie będzie dokładać. Stowarzyszenia będą mogły jedynie próbować pozyskiwać dodatkowe fundusze, np. od sponsorów. Zmiany odczują głównie nauczyciele, pracujący w szkole społecznej, bo ich nie będzie już obowiązywać Karta nauczyciela. Będą pracować na innych warunkach, przy innym pensum, bez rocznych płatnych urlopów dla poratowania, a więc z pewnością niższe będą ich wynagrodzenia. Niezaprzeczalne wydają się jednak korzyści takiego rozwiązania. Szkoły w tych miejscowościach nadal będą funkcjonować ? nauczyciele nie stracą pracy, a dzieci nie zostaną przeniesione do innych placówek oddalonych o wiele kilometrów z koniecznością dojazdu. Trud reorganizacji warto więc chyba podjąć.
Jak to bywa na politycznych mitingach zaraz pojawiły się różne dziwne wyliczenia, różne dziwne propozycje z których jako żywo nic nie wynikało.
Nie wyracowano żadnego nowego stanowiska, a burmistrz dał do piątku, 18 stycznia, czas na odpowiedź na pytanie: Czy nauczyciele zadeklarują powołanie stowarzyszenia i podejmą się dalszego prowadzenia szkoły, pzy daleko idącej pomocy ze strony gminy czy nie? Odpowiedź na to pytanie będzie podstawą do podejmowania kolejnych kroków.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (810) z dnia 18 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »