tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 Szkoła ze sztandarem

 
Nie zawsze jesteśmy w stanie o wszystkim napisać natychmiast po wydarzeniu. Czasami temat musi trochę odczekać. Tak było i tym razem

W piątek, 30 kwietnia w Publicznym Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Szadkowicach odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru szkoły. Dokumenty świadczą, że szkoła w Szadkowicach istnieje od początku lat 30. dwudziestego wieku. Ale jej współczesna historia jest udokumentowana od 1967 roku, kiedy to nastąpiło przekazania obowiązków dyrektora szkoły przez Stanisława Szymańskiego nowo powołanemu na to stanowisko Edwardowi Ziębie. Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku zajęcia odbywały się w pomieszczeniach podnajmowanych u gospodarzy, a pierwszy budynek szkolny powstał w latach siedemdziesiątych. Placówką przez dwadzieścia lat, od 1971 do 1991 roku, kierował Józef Węgliński, a po nim obowiązki przejęła i pracowała na tym stanowisku do 2007 roku Teresa Stołek.
Dzisiaj gimnazjum, jedno z dwu na terenie gminy Sławno, spełnia wszystkie wymogi nowoczesnej, doskonale przygotowującej swoich absolwentów, szkoły, do której uczęszcza 167 uczniów z 19 miejscowości. Realizując program nauczania nauczyciele nie zapominają o tych najzdolniejszych, którzy są przygotowywani do udziału w olimpiadach i konkursach. W 2003 roku Łukasz Cieślik został wojewódzkim finalistą konkursu z fizyki, Sylwia Szczepanik (w 2003 r.), Mateusz Węglarski (w 2005) i Wioleta Cieślik (w 2009 roku) dotarli do etapu wojewódzkiego ogólnopolskiego konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”. W roku szkolnym 2006/2007 Hubert Kszczot został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Historycznego, Monika Madej w 2008 a Aneta Dorożko w 2010 zostały finalistkami ogólnopolskiego konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, a laureatem tego konkursu w 2009 roku został Mateusz Sadłecki. W 2010 roku Krzysztof Wróblewski został finalistą konkursu na najlepszego gimnazjalistę województwa łódzkiego, finalistą ogólnopolskiego konkursu informatycznego, zakwalifikował się do etapu rejonowego konkursu z języka niemieckiego i chemii oraz wygrał powiatowy konkurs matematyczny „Rusz głową”.
Rozwija się sama szkoła. Stale poszerzana jest jej baza dydaktyczna i materiałowa. W 2004 roku oddano do użytku nową salę gimnastyczną wraz z zapleczem, w 2008 roku przeprowadzony został remont kapitalny sal lekcyjnych, łazienek i korytarzy, oddano nowoczesną pracownię multimedialną. W bieżącym roku wymieniono komputery w pracowni informatycznej, wyłożono płytki na schodach wejściowych.
Obchodzony w 2009 roku jubileusz X–lecia istnienia Gimnazjum był okazją do nadania szkole imienia. Uchwała Rady Gminy Sławno nr XXXIV/246/09 z dnia 31 sierpnia 2009 zatwierdzała propozycję społeczności szkolnej, nadając placówce imię Kazimierza Wielkiego. Akt nadania imienia przekazany został 10 listopada 2009 podczas uroczystej zbiórki. Jest patron, warto było pokusić się o nadanie sztandaru. Powołany został w tym celu Komitet Organizacyjny Fundacji Sztandaru w składzie: wójt gminy Tadeusz Wojciechowski, przewodniczący Rady Gminy Bolesław Wiktorowicz, dyrektora szkoły Anna Białecka oraz przewodnicząca Rady Rodziców Marianna Składowska.
Uroczystość przekazania i poświęcenia sztandaru zorganizowana została z pompą. Zaproszono na nią parlamentarzystów, przedstawicieli Kuratorium Oświaty, władze samorządowe województwa, powiatu i gminy, przedstawicieli komend powiatowych PSP i policji, dyrektorów placówek szkolnych z terenu gminy Sławno, emerytowanych nauczycieli i co oczywiste uczniów wraz z rodzicami. Mszę, podczas której dokonano poświęcenia sztandaru, koncelebrowali czterej księża ze sławnieńskich parafii. Symboliczne gwoździe w drzewce szkoły wbili fundatorzy sztandaru. Potem nastąpiło oficjalne przekazanie sztandaru społeczności uczniowskiej. Całość uświetnił występ artystyczny uczniów Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Szadkowicach.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (670) z dnia 14 Maja 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »