tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Szkoła z Klewa znowu najlepsza

 
Poznaliśmy wyniki dziewiątej edycji ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”. Po raz kolejny wielki sukces zanotowała Szkoła Podstawowa w Klewie, która okazała się najlepsza w kraju i zebrała najwięcej pieniędzy w przeliczeniu na jednego ucznia.

Akcję „Góra grosza” organizuje Towarzystwo „Nasz Dom” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem przedsięwzięcia jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
Akcja odbywa się od 2000 roku we wszystkich typach szkół i przedszkolach w całej Polsce. Przez dwa tygodnie uczniowie gromadzą monety groszowe (od 1 do 50 gr), które pojedynczo znaczą niewiele, ale zebrane razem stanowią wielką siłę. Przez ostatnie lata wspólnie udało się uzbierać ponad 13 milionów złotych, co pokazuje, jak bardzo z punktu widzenia społecznego potrzebne są monety groszowe. Góra grosza może przyczynić się do poprawy losu dzieci, które nie z własnych przyczyn zostały odseparowane od domu rodzinnego, od swoich najbliższych.
Akcja ma również charakter konkursu. Nagradzana jest szkoła, która zbierze najwięcej groszy w przeliczeniu na jednego ucznia w całej Polsce oraz w każdym województwie. Nagrody są naprawdę wysokie.
Kilka dni temu poznaliśmy wyniki ubiegłorocznej, dziewiątej edycji „Góry grosza”. Miło nam poinformować, że najlepszy wynik w kraju zanotowała Szkoła Podstawowa w Klewie (gm. Żarnów), która zebrała 12.387,09 zł. W przeliczeniu na jednego ucznia dało to 229,39 zł.
Za zwycięstwo w konkursie szkoła otrzyma 1% kwoty zebranej w 2008 roku w całej Polsce, czyli 24.998 zł. Z tego sukcesu cieszą się uczniowie, ich rodzice, nauczyciele a przede wszystkim dyrektorka Maria Domańska oraz szkolny koordynator akcji - nauczyciel przyrody Bogusław Bartos. Gratulujemy.
Dla Szkoły Podstawowej w Klewie nie jest to pierwszy sukces w ramach „Góry grosza”. Placówka okazała się najlepsza w kraju już w 2002 roku, a przez kolejne dwa lata wygrywała na terenie województwa łódzkiego. Uczniowie z Klewa są więc świadomi, że oddając chociażby jeden grosz mogą pomóc wielu osieroconym dzieciom. I jak zapowiada dyrektorka, z chęcią będą brać udział w kolejnych edycjach akcji.
Jubileuszowa, dziesiąta już edycja „Góry grosza” rozpocznie się 23 listopada i potrwa do 4 grudnia. W tym roku organizatorzy chcą się skupić na przyspieszeniu reformy domów dziecka poprzez pomoc w tworzeniu małych domów dla osieroconych dzieci. Realizowane są tam intensywne programy pracy z rodzinami dzieci, oparte na relacjach emocjonalnych i indywidualnej odpowiedzialności opiekunów za dzieci.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (643) z dnia 6 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »