tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Drzewica

 Szczególna lekcja historii

 
Czwartek, 29 października duża grupa uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II spędziła w szczególnym miejscu. By oddać hołd wszystkim poległym w obozach koncentracyjnych zwiedziła były obóz śmierci Auschwitz-Birkenau.Gimnazjaliści w Oświęcimiu


Gimnazjaliści obejrzeli głównie te miejsca, które odcisnęły szczególnie tragiczne piętno w historii Auschwitz, m.in. napis „Arbeit macht frei” nad głównym wejściem czy tzw. Bramę Śmierci w Auschwitz II-Birkenau. Zapoznali się z tragicznymi wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat, by uświadomić sobie, dlaczego dla świata stały się symbolem terroru i ludobójstwa. Zwiedzili pierwsze krematorium i komory gazowe, zatrzymali się przy Ścianie Straceń, gdzie esesmani rozstrzelali kilka tysięcy osób, a nawet zeszli do celi nr 18 w podziemiach tzw. Bloku Śmierci, w której zginął m.in. św. Maksymilian Maria Kolbe. Następnie udali się do Birkenau. Tam przekonali się, w jakich warunkach zmuszone były egzystować kobiety-więźniarki. Na koniec oddali hołd wszystkim poległym udając się pod pomnik ku czci ofiar obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Po tych traumatycznych przeżyciach drugi punkt wycieczki - zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Wieliczce, był już wielką atrakcją i przyjemnością. Ogromne wrażenie wywarł na uczestnikach wygląd ścian solnych, stalaktyty i stalagmity w grotach solnych oraz przepiękne ekspozycje. Drzewiczanie mogli podziwiać twórczą potęgę natury, zapoznać się z historią i tradycją kopalni oraz warunkami ciężkiej pracy górników. Dodatkową atrakcją stała się ekspozycja rekwizytów wykorzystanych podczas realizacji filmu „Seksmisja”, bowiem właśnie obchodzono uroczyście 25-lecie nakręcenia filmu. Uczniowie obejrzeli m.in. oryginalne kostiumy, kapsuły-łóżka głównych bohaterów i krótki film o Wieliczce z udziałem Jerzego Stuhra.
- Mam nadzieję, że wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczniów, a uczestnicy docenią jej walory edukacyjno-wychowawcze - stwierdziła organizatorka wyjazdu Agnieszka Bogatek - nauczycielka języka polskiego. W wycieczce uczestniczyły także Jolanta Gapys, Bożena Ramus i Katarzyna Czarnecka.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (644) z dnia 13 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »