Szachowe sukcesy w Szydłowcu

W dniach 20?21 kwietnia odbył się w Szydłowcu IV Turniej Szachowy Ziemi Odrowążów. Wzięli w nim udział szachiści z Opoczyńskiego, reprezentujący zarówno powiat jak i gminę Paradyż

W turnieju B, przeznaczonym dla zawodników bez kategorii, rywalizowali Kamila Langowska, jej brat Jakub oraz Mikołaj Kacprzyk. Zaprezentowali się znakomicie, zajmując w gronie 28 szachistów miejsca w czołowej siódemce.
Największy sukces zanotował Mikołaj Kacprzyk, który wywalczył drugie miejsce. Kamila Langowska była czwarta, a Jakub Langowski uplasował się na siódmej pozycji.
Warto dodać, że był to turniej klasyfikacyjny z tempem 30 minut na partię dla zawodnika z obowiązkowym zapisem partii. Dzięki bardzo dobrym wynikom Kamila Langowska wypełniła normę na IV kategorię szachową a jej koledzy uzyskali normy na V kategorię.
Młodzież do zawodów przygotował Marcin Snokowski, który sam wziął udział w turnieju głównym dla szachistów z rankingiem "Elo" (międzynarodowym) lub kategoriami krajowymi. W gronie 57 zajął dwunaste miejsce, zdobywając nagrodę specjalną dla najlepszego zawodnika z powiatu opoczyńskiego. W turnieju głównym tempo gry wynosiło 60 minut na partię dla zawodnika z obowiązkowym zapisem partii.
Dodajmy, że od stycznia Marcin Snokowski prowadzi w ZSS w Paradyżu zajęcia szachowe dla dzieci i młodzieży. Jak sam przyznaje, chodzi o to, by dzieci jak najmniej czasu spędzały przed komputerem, grając często w brutalne gry. Szachy to według niego znakomita alternatywa.
Snokowski jest pasjonatem tej dyscypliny sportu. Gra w szachy od dziecka, ale na poważnie zajął się tą dyscypliną sportu w 2010 roku, kiedy zdobył tytuł mistrza powiatu opoczyńskiego. Następnie wypełnił normę na II kategorię szachową, a biorąc udział w turniejach FIDE (międzynarodowa federacja szachowa) uzyskał ranking międzynarodowy 1614 Elo.
Dzięki przychylności władz gminy Paradyż oraz pomocy dyrektora ZSS w Paradyżu udało mu się zorganizować już dwukrotnie (2011 i 2012 rok) mistrzostwa gminy Paradyż w szachach szybkich oraz otwarte turnieje o puchar przewodniczącego Rady Gminy Paradyż. Dzięki atrakcyjnym nagrodom imprezy zgromadziły czołówkę szachową naszego województwa i stały się najsilniej obsadzonymi zawodami tego typu w powiecie.
Miejmy nadzieję, że nie są to ostatnie sukcesy młodych zawodników z Paradyża, tym bardziej, że Snokowski ma w planach utworzenie i zarejestrowanie klubu szachowego Hetman Paradyż.

Mikołaj Kacprzyk odbiera nagrodę z rąk prezesa klubu szachowego Wieża Szydłowiec, Mariana Frąka