tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Szóstka w lotto

 
Zdaniem psychologa

W Polsce, dwa razy w tygodniu, zawieranych jest od 8 do 10 milionów zakładów w Toto–Lotku. Oznacza to wielomilionowe wpływy do kasy państwa. Jeśli jednak dochodzi do kumulacji, Polacy są skłonni zawierać nawet 50 milionów zakładów na jedno losowanie! A przy dużych kumulacjach do okienek totalizatora idzie nawet pięć razy więcej ludzi niż zwykle!

Co przyciąga gracza?
Organizatorzy loterii wiedzą, że graczy przyciąga kumulacja (zwłaszcza wielokrotna). Gramy przecież nie po to, aby trafić trójkę, ale po to, aby stać się milionerami. Ta wiara w wygranie naprawdę dużych pieniędzy jest szalenie powszechna. Badania pokazują, że ponad jedna piąta dorosłych Polaków (22%) jest przekonana, iż przynajmniej raz w życiu wygra główną wygraną na loterii! Dlatego organizatorzy gier losowych na całym świecie chętnie wprowadzają mechanizm kumulacji.

Ulubione liczby
Na całym świecie najczęściej skreślana jest „szczęśliwa siódemka”. Generalnie gracze częściej skreślają też małe liczby niż duże. To dlatego, że przeważnie zaczynamy zaznaczanie liczb „od początku”, czyli od jedynki. Niektóre liczby mają też dla nas magiczne znaczenie. Np. często skreślamy ważne dla nas daty. Dlatego liczby powyżej 31 wybierane są rzadziej (mamy tylko 12 miesięcy i 31 dni).
Staramy się wytypować liczby tak, aby wydawały się jak najbardziej przypadkowe. Najczęściej kierujemy się przy tym wizualnym rozmieszczeniem skreśleń na kuponie i tak je rozmieszczamy, aby nie dotykały się w pionie ani w poziomie. Taki układ wydaje się nam najbardziej przypadkowy. Analiza matematyczna pokazuje jednak, że taki układ w rzeczywistości jest dość rzadki. Mniej niż jedna na pięć trafionych szóstek (19%) ma taki właśnie wygląd!
Pragnienie skreślania liczb jak najbardziej przypadkowych wpływa także na to, że chętniej skreślamy liczby nieparzyste. Wydają się nam one bardziej przypadkowe, bo nie da się ich równo podzielić na pół.

Prawie trafiłem
Gracze mają jeszcze inną ciekawą właściwość. Otóż kierują się tak zwanym bliskim chybieniem. „Gdybym zamiast trójki skreślił dwójkę a zamiast trzydziestki, dwadzieścia dziewięć – byłbym dzisiaj milionerem”. Te prawie trafienia są bardzo podniecające i wpływają na nas tak, jak wygrane (choć są przegranymi!). Jest to jedna za przyczyn uzależnienia od grania. Dlatego w niektórych krajach (np. w USA) wprowadzono prawny zakaz programowania maszyn losujących (np. jednorękich bandytów) tak, aby dawały wiele „bliskich chybień”.
Wolimy także sami skreślać liczby, niż pozwolić na to maszynie losującej. Odbija się w tym nasze „złudzenie kontroli”. Jest to przekonanie, że możemy mieć wpływ na wynik losowania poprzez swoje zachowania. Np. wielu graczy uważa, że niektóre kolektury są dla nich szczęśliwe, że powinni skreślać liczby, które im się przyśniły, wierzą w dni szczęśliwe – „Dzisiaj naprawdę mam szczęście (lub pecha). Muszę zagrać w toto–lotka!”. Wydaje się nam, że jeśli skreślimy liczby własną ręką, to nasze szanse wygrania rosną.

Dżinn z butelki
Wierzymy w osobiste szczęście, które jest czymś zupełnie innym niż przypadek (niestety nauce nie udało się potwierdzić, że szczęście istnieje). Ufamy, że na nasze szczęście możemy wpłynąć i zwiększyć szanse na to, że się do nas uśmiechnie. W tym celu niektórzy ludzie na ważne egzaminy zakładają „szczęśliwą bieliznę”, gracze w kości rozmawiają z kośćmi, pocierają je o czoło lub chuchają na nie przed rzutem. Stąd też bierze się przekonanie, że „nieszczęścia chodzą parami” i że czasem lepiej nie wychodzić z domu, bo „prześladuje mnie pech”.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (650) z dnia 22 Grudnia 2009r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »