tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Święto rolników gminy Opoczno

 
W niedzielę, 19 września odbyły się w Wygnanowie Dożynki Gminne – Opoczno 2010



Starostowie dożynek


Święto plonów zainaugurowała msza dziękczynna odprawiona w odbudowanym kościele pw. św. Barbary w Sołku. Nabożeństwo w intencji rolników odprawił proboszcz ks. Julian Sobczyk. Po mszy korowód dożynkowy wyruszył do Wygnanowa – na miejsce głównych uroczystości. Oczywiście nie na pieszo. Kilka kilometrów pokonano konnymi bryczkami, na wozach drabiniastych i przyczepach. Były nawet gospodynie, które dosiadły motocykle i rowery. Taka forma korowodu okazała się bardzo trafna.
Już na placu przy Gimnazjum w Wygnanowie, z licznym udziałem zaproszonych gości i mieszkańców, przeprowadzono tradycyjną ceremonię dożynkową. Funkcję starościny dożynek pełniła Dorota Franczak z Wygnanowa. Od 15 lat wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 19 ha. Specjalizują się w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka. Obecnie hodują 10 krów mlecznych, 8 jałówek i 6 opasów. Roczna produkcja mleka w ich gospodarstwie wynosi 60.000 litrów. Gospodarstwo wyposażone jest w schładzalnik do mleka oraz nowoczesny sprzęt rolniczy – kombajn zbożowy, ciągniki, prasę i inne maszyny. Posiada atest, spełnia wymogi sanitarno–weterynaryjne. Produkcja roślinna w całości przystosowana została do potrzeb żywienia bydła. W ubiegłym roku pani Dorota wraz z mężem otrzymała od burmistrza statuetkę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa.
Starostą dożynek był Bogdan Stępień z Zameczka. Wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 12 ha, które specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Aktualnie hodują 15 krów, a roczna produkcja mleka wynosi 35.000 litrów. Gospodarstwo wyposażone jest w podstawowy sprzęt rolniczy, w schładzalnik do mleka, spełnia wymogi sanitarno–weterynaryjne. W produkcji roślinnej przeważają zboża oraz uprawa kukurydzy. Poza działalnością rolniczą pan Bogdan prowadzi działalność gospodarczą związaną z produkcją ogrodzeń metalowych. W 2005 roku otrzymał dyplom ministra rolnictwa i rozwoju wsi za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa oraz wprowadzanie nowych technologii i realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w gospodarstwie.
Zgodnie z tradycją starostowie przekazali bochny chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż gospodarzom gminy – przewodniczącemu Rady Miejskiej Zdzisławowi Wojciechowskiemu i burmistrzowi Janowi Wieruszewskiemu. Dziękując rolnikom za trud całorocznej pracy burmistrz podkreślił, że z powodu powodzi zbiory w gminie Opoczno są zdecydowanie mniejsze w porównaniu z poprzednimi latami. Podczas ceremonii nie zabrakło oberka oraz ośpiewania wieńca przygotowanego przez sołectwa: Wygnanów, Sołek–Zameczek i Wólkę Karwicką. Dożynkowym chlebem częstowano wszystkich uczestników uroczystości. Pięknie wypieczone bochny otrzymali zaproszeni goście.
Potem przyszedł czas na odznaczenia. Na wniosek burmistrza minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” pięciu osobom z gminy Opoczno. Otrzymali je pszczelarz Grzegorz Dziurdź z Opoczna, Bogusław Dorociński z Brzustówka, Czesław Wołkiewicz z Bielowic, Kazimierz Gawęda z Kruszewca Kolonii oraz Jacek Baran z Ostrowa.
Z kolei burmistrz ufundował statuetki gminy Opoczno za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa. Odebrali je: Krystyna i Zdzisław Kuletowie z Wólki Karwickiej, Maria i Alojzy Madejowie z Wygnanowa, Teresa i Tadeusz Sarwowie z Wólki Karwickiej, Renata i Marcin Karbownikowie z Wygnanowa, Bogusława i Stefan Wieprzkowie z Ostrowa, Marek i Teresa Krakowiakowie z Januszewic, Maria i Mirosław Plutowie z Ostrowa, Zofia i Andrzej Koneccy z Libiszowa, Anna i Albert Pacanowie z Bielowic, Bronisława i Marian Świątkowie z Woli Załężnej, Genowefa i Stefan Pecynowie z Międzyborza oraz Teresa i Stanisław Cupryjakowie ze Stużna Kolonii.
Po zakończeniu ceremonii dożynkowej rozpoczęła się część artystyczna z licznymi konkursami. Niektóre były naprawdę dowcipne. Publiczność miała kupę śmiechu oglądając konkursy jedzenia na czas arbuza. Zaproszeni zostali do niego oficjele, w tym wicemarszałek województwa Artur Bagieński czy przezs WFOŚiGW Andrzej Budzyński. Potem rozegrano konkurs w jedzeniu 40–cm pęta kiełbasy, tez oczywiście na czas. Duże emocje towarzyszyły konkursowi dojenia krowy. Miłośnicy tańca mogli spróbować swych sił w konkursie opoczyńskiego oberka.
Nie zabrakło oczywiście występów na ludową nutę. Na scenie zaprezentowały się: zespół dziecięcy ze Szkoły Podstawowej w Bielowicach, zespoły z Kół Gospodyń Wiejskich działających w Kraśnicy, Woli Załężnej, Sitowej i Bukowcu Opoczyńskim. Dużym powodzeniem cieszyły się wystawy zwierząt hodowlanych i maszyn rolniczych oraz wiejskie chaty poszczególnych sołectw. Jak zawsze można tam było popróbować specjałów naszej regionalnej kuchni. Prezentacje przygotowały: Wygnanów, Sołek–Zameczek, Wólka Karwicka, Wola Załężna, Sitowa, Ostrów, Mroczków Gościnny, Mroczków Duży, Modrzew, Kruszewiec Kolonia, Kraszków, Kraśnica, Kliny, Karwice, Januszewice, Dzielna, Bukowiec Opoczyński, Brzustówek, Bielowice i Antoniów.
Dożynki w Wygnanowie zakończyły się zabawą taneczną. Dla mieszkańców gminy i nie tylko zagrały zespoły Vexel i Magnetix.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (689) z dnia 23 Września 2010r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »