tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 Święto rolników w Radzicach

 
W słoneczną niedzielę, 11 września świętowali rolnicy z gminy Drzewica. Dożynki odbyły się w Radzicach Dużych, które mają doświadczenie w organizowaniu święta plonów. To właśnie Radzice wybrano na gospodarza pierwszych po siedemnastoletniej przerwie gminnych dożynek w 2004 roku


Mimo dość słabych zbiorów dożynki AD 2011 wypadły bardzo okazale. Do ich sukcesu przyczyniła się dobra organizacja, wiele atrakcji, wymarzona, letnia pogoda oraz tłumy uczestników.
Uroczystości zainaugurował przemarsz orszaku dożynkowego spod szkoły podstawowej na stadion Ludowego Klubu Sportowego. Po poświęceniu plonów przez proboszcza parafii w Radzicach, ks. Wojciecha Nowakowskiego rozpoczęła się msza dziękczynna. Nabożeństwo na płycie boiska koncelebrowali ks. Nowakowski, dyrektor Radia Plus Radom, ks. Jacek Wieczorek, proboszcz parafii w Drzewicy, ks. Adam Płuciennik, ks. prałat Stanisław Madej z Drzewicy, proboszcz parafii w Sołku, ks. Julian Sobczyk oraz ks. Grzegorz Świercz z radzickiej parafii.
Podczas sumy nie tylko dziękowano za plony. Nie zabrakło również odniesień do dziesiątej rocznicy zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku. Oprawę muzyczną zapewniła młodzieżowa orkiestra dęta z Ośrodka Kultury oraz schola z Radzic.
Tradycyjne obrzędy dożynkowe z udziałem zespołu pieśni i tańca ?Drzewiczanie? przebiegały w bardzo podniosłej atmosferze. Przewodniczącą Rady Gminy i Miasta Marię Teresę Nowakowską oraz burmistrza Janusza Reszelewskiego powitali starostowie dożynek wręczając im chleb wypieczony z tegorocznego zboża. Co warto podkreślić, po raz pierwszy zaprezentowali się w strojach regionalnych, a gospodarzy zaprosili na scenę śpiewem.
Funkcję starościny pełniła Danuta Nowak z Radzic Dużych. Wspólnie z mężem prowadzą gospodarstwo rolne o pow. 15 ha. Specjalizują się w hodowli bydła mlecznego. Starostą był natomiast Jerzy Klimek ze Świerczyny. Razem z żoną prowadzą gospodarstwo rolne o pow. 15 ha nastawione na hodowlę trzody chlewnej. Rocznie hodują 320 tuczników.
? Ten chleb upiekłam z tegorocznej mąki i chcę go wręczyć burmistrzowi. Niech burmistrz sprawiedliwie go podzieli, żebyśmy w gminie dostatek mieli ? powiedziała starościna. ? Spróbujcie chleba naszego, bo to ze zboża nowego. Niech starczy chleba na rok cały, abyśmy nigdy nie głodowali ? dodał starosta. Przewodnicząca i burmistrz otrzymali także od młodzieży bukiety z tegorocznych zbóż i roślin. Później wszyscy uczestnicy uroczystości podzielili się chlebem.
W okolicznościowym wystąpieniu Janusz Reszelewski podziękował rolnikom za całoroczny trud przyznając, że ze względu na mokre lato zbiory są słabsze niż w latach ubiegłych. Mówił o dopłatach unijnych, które nie rekompensują wzrostu kosztów produkcji rolnej. Zaznaczył, że w tym trudnym roku na szczęście obyło się bez kataklizmów, które nawiedziły gminy Białaczów i Żarnów oraz gminy z powiatu przysuskiego. Do wyjątkowo licznych parlamentarzystów oraz kandydatów na posłów i senatorów (wiadomo ? idą wybory) zaapelował, by dbali o interes polskiej wsi.
Kolejnym punktem programu była prezentacja wieńców dożynkowych z ośpiewaniem. Publiczność podziwiała siedemnaście pięknych i oryginalnych wieńców wykonanych przez sołectwa: Radzice Duże i Radzice Małe, Żdżary, Jelnię, Zakościele, Świerczynę, Krzczonów, Żardki, Brzustowiec, Giełzów, Dąbrówkę, Strzyżów, Brzuzę, Trzebinę, Domaszno, Werówkę i Idzikowice. Część oficjalną zakończyło rozstrzygnięcie konkursu na podnoszenie stanu czystości, porządku i wyglądu estetycznego nieruchomości. Wyniki prezentujemy oddzielnie.
A później rozpoczęła się zabawa na ludową nutę. Na scenie występowali jak zawsze rewelacyjnie ? ?Drzewiczanie? oraz członkowie zespołu pieśni i tańca ?Wilamowice?, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Drzewicy oraz kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy. Już wtedy nie brakowało chętnych do tańca.
Wielkim powodzeniem cieszyły się oczywiście wiejskie chaty pełne przeróżnych smakołyków i nie tylko. Przed stoiskami ustawiały się długie kolejki chętnych popróbowania specjałów regionalnej kuchni. W szkole można było obejrzeć wystawę poplenerową ?Drzewica w obrazach zaklęta?, a na najmłodszych czekały dmuchane atrakcje na boisku. Wyjątkowo udane dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem ?Red Stuff?. Młodzież bawiła się po pierwszej w nocy.
Głównymi organizatorami święta plonów były Urząd Gminy i Miasta oraz Ośrodek Kultury Gminy i Miasta. Oprawę artystyczną, dekoracje i scenografię przygotowali pracownicy OKGiM. W roli prowadzącej po raz kolejny sprawdziła się Alina Szymańska.Obrzędy z udziałem gospodarzy i starostów dożynek


Wzrok przyciągały misternie wykonane wieńce


Mieszkańcy podzielili się chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż


Gospodynie z Idzikowic zapraszają do odwiedzin wieskiej chaty


W gościnnej chacie Zakościela


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (740) z dnia 16 Września 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »