tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Świetlica jak się patrzy

 
W niedzielę, 3 lutego odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej w Domasznie, powstałej na bazie remizy OSP

Strażnica w Domasznie zaczęła zmieniać swe oblicze dziewięć lat temu. W 2004 roku przeszła termomodernizację w ramach inwestycji współfinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oprócz ocieplenia zyskała wówczas nowy dach. Wartość zadania wyniosła 161.993 zł.
Rok później remizę podłączono do kanalizacji. Z kolei w 2006 roku gmina kupiła materiały budowlane (koszt ok. 3 tys. zł) niezbędne do wykonania robót wykończeniowych w kuchni, korytarzu i pomieszczeniu przeznaczonym obecnie na sklep. Do prac przystąpili sami druhowie.
Najpoważniejsze zadanie zostało zrealizowane w ubiegłym roku, przy wydatnym wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Miało na celu zmianę sposobu użytkowania obiektu z przeznaczeniem na świetlicę wiejską przy jednoczesnym zachowaniu funkcji strażackich. Stosowną zgodę wydała jednostka OSP.
Od 14 czerwca do 31 października w Domasznie działała firma Usługi Remontowo?Budowlane Krzysztofa Guldzińskiego z Opoczna, która zgodnie z projektem gruntownie przebudowała strażnicę. W efekcie powstał nowoczesny, funkcjonalny budynek z przestronną świetlicą o powierzchni 118 m2 (przed rozbudową 60 m2), częścią socjalną i sanitarną oraz nowymi instalacjami. Powierzchnia użytkowa całości wynosi obecnie 295,79 m2 a kubatura 1444 m3. Świetlica została oczywiście wyposażona w meble, sprzęt RTV i AGD.
Jak poinformował UGiM, całkowita wartość inwestycji zamknęła się kwotą 351.849 zł brutto, a same roboty budowlane pochłonęły 286.093 zł. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007?2013, osi 3 ?Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej?, działania ?Odnowa i rozwój wsi?. Unia pokryje 75% kosztów kwalifikowanych, wykładając 201.741 zł. Sumując nakłady z lat 2004?2013, na modernizację budynku gmina przeznaczyła 507.843,16 zł.
Niedzielna uroczystość była wielkim świętem całego Domaszna, i nie tylko. Zgromadziła tłumy mieszkańców, strażaków, władze samorządowe gminy i powiatu, przedstawicieli placówek oświatowych, lokalnych instytucji, duchowieństwo.
Spotkanie rozpoczął sołtys Władysław Gapys, jednocześnie wiceprezes OSP w Domasznie, prezentując rys historyczny jednostki. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Janusz Reszelewski. ? Mamy nową jakość, budynek na miarę XXI wieku. Powstał, by dbać o tradycję, historię ale i teraźniejszość ? zaznaczył. Pochwalił domasznian za dobrze układającą się współpracę na rzecz rozwoju ich miejscowości.
Po przecięciu wstęgi nastąpiło poświęcenie obiektu przez proboszcza, ks. Edwarda Swata. Nie zabrakło gratulacji i podziękowań. Samorządowcy życzyli mieszkańcom satysfakcji z korzystania ze świetlicy.
Już teraz widać, że unijna inwestycja zwiększyła lokalną aktywność, czego dowodem nowa inicjatywa. W Domasznie powstało Koło Gospodyń Wiejskich, które podczas uroczystości zanotowało swój sceniczny debiut. Gospodynie dały krótki, ale bardzo dowcipny występ, rozbawiając zebranych. A po części artystycznej zaprosiły na prawdziwą ucztę, która przerodziła się w zabawę karnawałową.
Wstęgę przecina sołtys Domaszna, druh Władysław GapysUroczystość wręczenia medali "Za zasługi dla pożarnictwa". Pierwsza z prawej Genowefa Debiutancki występ zespołu śpiewaczego z KGW w Domasznie


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (813) z dnia 8 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »