tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRACA SEZONOWA ZBIÓR BORÓWKI RZECZYCA TEL. 661 ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdrowie

 Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

 

Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że 4 mln osób żyje z objawami wskazującymi na możliwy rozwój cukrzycy w najbliżej przyszłości. Nie bagatelizujmy problemu - kontrolujmy regularnie poziom cukru we krwi.
Cukrzyca jest poważną chorobą metaboliczną wywołaną niedoborem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. We krwi utrzymuje się podwyższone stężenie glukozy - hiperglikemia. Przyczyną jej jest nieprawidłowe wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki lub nieprawidłowe wykorzystanie insuliny przez tkanki.
Cukrzyca typu 1 (zwana także insulinozależną) jest spowodowana brakiem insuliny i częściej dotyka dzieci, zaś typu 2 (insulinoniezależna) jest spowodowana nieprawidłowym działaniem insuliny i ujawnia się wśród dorosłych. Powstanie cukrzycy typu 2 to wynik złych nawyków żywieniowych, ograniczonej aktywności fizycznej, stresu czy nałogów. Do najistotniejszych czynników ryzyka wystąpienia choroby zalicza się wiek. Osoby powyżej 45. roku życia powinny raz w roku badać poziom cukru we krwi. Cukrzyca występuje znacznie częściej u osób, które w przeszłości cierpiały na zaburzenia tolerancji glukozy.
Cukrzyca zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jak zawał serca, niewydolność nerek, utrata wzroku czy udar mózgu.
W leczeniu cukrzycy istotną rolę odgrywa edukacja. Wiedza na temat cukrzycy i świadomość zagrożeń z nią związanych umożliwia choremu zrozumienie zasad jej leczenia. Dlatego też 14 listopada obchodzony jest każdego roku Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (642) z dnia 30 Października 2009r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »