tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Światowy Dzień Mężczyzn

 
3 listopada

Obchodzimy ku chwale ojczyzny…
… jeden dzień kobiet, cały rok mężczyzny
- napisał kiedyś znany fraszkopis Jan Izydor Sztaudynger.
Tymczasem Kalendarz Praw Człowieka - pierwsza próba stworzenia listy dni, w czasie których ludzie świętują prawa człowieka - zawierający oficjalne daty ustanowione przez ONZ, rozpoznane przez organizacje pozarządowe, rocznice wydarzeń historycznych oraz daty urodzin wybitnych osób działających na rzecz praw człowieka - obchody Światowego Dnia Mężczyzn wymienia pod datą 3 listopada.
Nie udało się nam dotrzeć do materiałów źródłowych, dokumentujących ustanowienie tego święta, ale jedno jest pewne - w Polsce jest ono popularyzowane przez Stowarzyszenie Kobiet Konsola zarejestrowane dziesięć lat temu w październiku 1999 roku w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Celem stowarzyszenia jest przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy wobec kobiet, w tym kobiet homo- i biseksualnych. To właśnie ono jest wydawcą Pocztówkowego Kalendarza Praw Człowieka ze świętem mężczyzn w dniu 3 listopada. Niewykluczone, że zbieżność roku rejestracji tego stowarzyszenia z pierwszymi w świecie obchodami Dnia Mężczyzny w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago spowodowała, że w naszym kraju patronat nad męskim świętem sprawuje organizacja kobieca… A może z męskiego punktu widzenia jest to optymalne rozwiązanie?
Dzień ten nie jest u nas świętem powszechnie obchodzonym, nad czym panowie mogą tylko ubolewać. Być może dlatego, że mało kto o nim wie albo dlatego, że w Polsce istnieje też inny Dzień Mężczyzny - obchodzony 10 marca, zaraz po Dniu Kobiet, dający paniom okazję do wyrażenia wdzięczności panom za pamięć o Dniu Kobiet. Niestety nie wiadomo, kiedy i przez kogo dzień 10 marca został ustanowiony Dniem Mężczyzn. A istniejące teorie dotyczące początków obchodów tego święta wzajemnie się wykluczają. Jedni twierdzą, że Dzień Mężczyzn powstał z zazdrości panów, którzy podobnie jak panie chcieli mieć swoje święto. Tymczasem fani Chucka Norrisa uważają, że Dzień Mężczyzn jest obchodzony w rocznicę urodzin „prawdziwego mężczyzny" i ich idola, który przyszedł na świat 10 marca 1940 roku. Niektórzy mężczyźni żartują, że na obchody Dnia Mężczyzn nieprzypadkowo został wybrany dzień, w którym Kościół wspomina Czterdziestu Świętych Męczenników z Sebasty, bo wszyscy mężczyźni są męczennikami kobiecego feminizmu.
Inni panowie są zwolennikami święta mężczyzn w dniu 14 marca na wspomnienie świętego Łazarza z Betanii - przyjaciela Jezusa, patrona m.in. trędowatych i żebraków. Skrajni zwolennicy świętowania rozszerzają nawet dni świąteczne mężczyzn na wszystkie imieniny Łazarza w roku: 11 i 23 lutego, 4 maja, 17 czerwca, 17 października oraz 12, 17 i 30 grudnia.
Niektórzy z panów świętują też 30 września - Dzień Chłopca. Zdaniem pań słusznie, przecież panowie z wieku chłopięcego nie wyrastają prawie nigdy (no, może z małymi wyjątkami). Są też tacy, którzy twierdzą, że Dzień Chłopaka jest 4 kwietnia, a odważni głoszą, że Dzień Mężczyzn świętowany jest przez cały rok poza 8 marca, w czym też jest dużo prawdy. Najodważniejsi uważają, że należy świętować przez cały rok bez wyjątków.
W każdym państwie to święto obchodzone jest w inny dzień, gdyż jest ono stosunkowo młode. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Dzień Mężczyzny obchodzony jest 5 kwietnia, w Trynidad, Tobago i Indiach świętuje się go 19 listopada, na Malcie natomiast mężczyźni obchodzą go 2 lutego. W Brazylii święto datuje się na 15 lipca, w Norwegii 7 października, a w Kanadzie 25 listopada. Natomiast w Rosji obchodzone jest 23 lutego. Przed laty było to święto Armii Radzieckiej. Tam, w swój dzień, wszyscy panowie mają wolne od pracy. Jest to dla Rosjan na tyle powszechne, iż kobiety muszą pamiętać o wcześniejszym złożeniu życzeń swym partnerom lub kolegom. Niektórzy zostają również obdarowani kwiatami i prezentami. Tego samego dnia podobnie świętują Ukraińcy i Białorusini.
Być może aktywne obchodzenie tego dnia przyjmie się w Polsce i z czasem będzie coraz bardziej popularne, ale póki co wiele kobiet uzna listopadowe święto za niepotrzebne. A nawet pokusi się o stwierdzenie, że mężczyźni świętować to powinni, ale 1 czerwca w Dniu Dziecka. Może i tak, jeśli wziąć pod uwagę, że na dobrą sprawę w każdym z nich tkwi dziecięcy pierwiastek. I czasem ujawnia się z niebywałą siłą.
My jednak, trzymając się światowego kalendarza, właśnie z okazji 3 listopada składamy wszystkim Panom najserdeczniejsze życzenia - uśmiechu i pogody ducha w codziennej bieganinie. Dobrych przyjaciół, udanych związków i spełnionych marzeń. Niech Wam kobiety lekkie będą…
Wszystkiego najlepszego!


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (642) z dnia 30 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »